Læserbrev: Styrk folkestyret |
En århusiansk Venstre-politiker får i dag ordet med et stykke, der handler om, hvordan man forbedre demokratiet, så borgerne igen får lyst til at blande sig i debatten. Han skriver:
”Medierne har i den seneste tid været optaget af det dalende medlemstal i de politiske partier, og emnet blev forleden debatteret i Østjyllands Radio.
Flere unuancerede debatdeltagere karakteriserede i denne debat politikerne i samlet flok som uduelige, utroværdige, uærlige og uhæderlige med manglende forståelse for det virkelige livs problemer, og dette forhold blev fremført som begrundelse for ikke at være medlem af et parti.
Argumentationen er svær at forstå. Opfattelsen burde netop føre til aktiv medlemskab i et politisk parti.
Det er som medlem af et politisk parti, at man får indflydelse på, hvem partierne opstiller, når der skal vælges medlemmer til byråd, amtsråd, Folketing og EU-parlament.
Det er også som medlem af et politisk parti, at man får indflydelse på udformningen af de politiske programmer, som politikerne vælges til at søge gennemført.
De fleste vælgeres indsats indskrænker sig desværre til et kryds på valgdagen eller måske ikke til mere end en plads på sofaen - og så i øvrigt til at udråbe sin kritik fra sidelinien.
Det er næsten ikke til at forstå, at så mange vil overlade så megen indflydelse til så få!
Det tør jeg ikke, og derfor er jeg medlem af et politisk parti.
Vi skal være medlem af et politisk parti for at få indflydelse på, hvem der skal arbejde for vore synspunkter. Et levende folkestyre forudsætter, at vi kan vælge mellem flere partier med jordforbindelse.
Denne jordforbindelse eller forståelse for det virkelige liv opnås gennem diskussioner mellem medlemmerne i de lokale partiforeninger og med partiernes folkevalgte repræsentanter, som gennem diskussionen bliver rustet til at repræsentere vælgerne.
Hvordan skal kritik og gode råd blive hørt, hvis den kun bliver fremsat over for fjernsynsskærmen?
Styrke og indflydelse
Kun som medlem af et parti får vi indflydelse. En forening med mange medlemmer er en stærk forening, og en stærk forening giver stor politisk indflydelse.
Det gælder altså om at melde sig ind i et politisk parti - det mindst værste.
Det er en udbredt misforståelse, at forudsætningen for et medlemskab er enighed i alt. Det er vist ikke muligt.
At være medlem af et politisk parti er at være med i et fællesskab og være sammen om fælles grundholdninger med mulighed for at få indflydelse på samfundsudviklingen.
Vi er fortsat mange, der synes, at Venstre er det bedste parti. Men betegnelsen "mindst værst" er såmænd grundlag nok for at blive medlem.
Og det koster kun en brøkdel af et fagforeningskontingent.
Styrk demokratiet og det levende folkestyre. Meld dig ind i et politisk parti og søg indflydelse.”
Skrevet af Niels Eilif Hansen formand for Venstre i Århus 1. kreds, Tokkerbakken 42, Risskov, i Jyllands Posten d. 16. juni
Redigeret af Rex, redaktion 11.
[ Alle dagens artikler | Arkiv oversigt ]
© Nørre Djurs Net 2002