Dagens Nyheder på Nørre Djurs Net - 19-02-03
Flot fremmøde ved årsmøde (1)

Det må siges at være imponerende flot, at hele 175 mennesker havde fundet vej til Djurslands Erhvervsråds årsmøde på AMU-Centret i Pederstrup i går. Der var lagt op til marathon-debat om fremtidens muligheder for at sikre en spændende udvikling i vores område frem for den afvikling, det ellers nemt kunne ende med.
Læs mere hér!

Salen-400.jpg (17968 bytes)

Netop sammenhold bliver en nødvendighed for at undgå afmatning oven på den ene virksomhedslukning efter den anden og med de politiske vinde, der blæser i øjeblikket i retning af metropolisering af hele vores samfund. Det kan derfor ses som et godt tegn, at erhvervsrådets medlemmer er vågne og parate til at deltage i processen med at holde Djursland på landkortet, så det hele ikke ender med affolkning.
Djurslands Erhvervsråd havde strikket et program sammen, der viste de muligheder, som det efterhånden er lykkedes rådet at få skabt basis for. For at skabe de bedste betingelser for udvikling af nye og for udvidelser af gamle virksomheder er det vigtigt, at de forskellige elementer og personer trækker på samme hammel. Det er det, som er erhvervsrådet rolle, og efter visse naturlige begyndervanskeligheder var det faktisk en glæde at opleve, hvordan dette arbejde nu tydeligt begynder at bære frugt.
Iværksætteri og de tilhørende støtteforanstaltninger var det overordnede tema for eftermiddagens oplægsholdere:

Karen-Aabo-400.jpg (18224 bytes)

Iværksætterhus med havudsigt
Karen Aabo var 51 år, da hun for et par år siden besluttede sig for at kvitte lederjobbet i Destination Djursland for at lave selvstændig erhvervsvirksomhed, Absolut Marketing. Undervejs i denne proces fik hun idéen med at etablere sig sammen med en håndfuld andre små virksomheder i et såkaldt Iværksætterhus på havnen i Grenå. Idéen er, at virksomheder, der ikke har andet tilfælles, end at de er små og nystartede, skaber et miljø, hvor man i stedet for den ensomme tilværelse som selvstændig, kan inspirere og kritisere hinanden i en ånd af positiv opbakning. Erhvervshuset fungerer som en kuvøse for virksomhederne, for efter 3 år kan man se, om det enkelte firma kan briste eller bære, og så er det tid for at blive lukket ”ud i samfundet”.

Niels-Ole-Svit-400.jpg (17263 bytes)

Georg Gearløs på Djursland
Med den næste oplægsholder fik vi en nørre djurser på banen, da Niels Ole Svit fra Grenå Tekniske Skole som bekendt bor i nærheden af Stenvad. Han kunne præsentere godt nyt for opfinderen, som hidtil har haft svært ved at finde sparringspartnere i processen med produktudvikling, patentansøgning, o.s.v. D. 5. marts åbner han nemlig den nye opfinderrådgivning med hjælp til at få nye idéer prøvet af, og hvad der ellers kan være af problematikker omkring udvikling og afprøvning af folks forskellige friske idéer. Ole Svit vil altså med andre ord skabe et opfindermiljø på Djursland, og også det ligner en spændende mulighed for erhvervsudvikling.

Finn-Prang-Andersen-400.jpg (17263 bytes)

Uden penge gør det ondt
Sådan kaldte direktør Finn Prang-Andersen sit indlæg, der handlede om support til specielt nystartede virksomheder fra idé til børsnotering, kunne man næsten sige. I sit firma, Euronet Business, beskæftiger han sig med den finansielle side af iværksætteriet, og det er jo ikke den mindst vigtige del. Særdeles interessant var det at høre Finn Prang-Andersen fortælle om alle de mange faldgruber, der nemt kan tage pusten fra selv den mest ivrige iværksætter. Han lagde ikke fingrene imellem, men samtidig var hans indlæg også en opremsning af de mange og forskelligartede muligheder for økonomisk support, der findes i dagens Danmark.
Det fører for vidt hér at gøre nærmere rede for de mange gode råd, der kom på banen, men som eksempel kan nævnes, at nye selvstændige skal huske på aldrig at sigte for lavt, når de skal skyde sig ind på summen af de økonomiske midler, der skal skaffes udover eget indskud i virksomheden. Til gengæld er det kun de ganske få, som er så heldige, og hvis idéer er så bæredygtige, at de (f.eks. med Prang-Andersens hjælp) får del i de mange muligheder, der er i vores samfund. Vejen til succes er lang og trang, men det er ikke umuligt, var det overordnede budskab hos Finn Prang-Andersen.


Skrevet og redigeret af Rex, redaktion 11.

[ Alle dagens artikler | Arkiv oversigt ]

© Nørre Djurs Net 2002