Dagens Nyheder på Nørre Djurs Net - 07-02-03
Så er der igen Kulturcafé

Var du ikke til den første Kulturcafé i Hemmed Forsamlingshus, har du chancen allerede på søndag, og denne gang står Rimsø Forsamlingshus som arrangør. Her står den på jysk humor og dejlig lokalmusik.
Læs mere hér!

Jens-og-Helge.gif (24281 bytes)

Det tegner til at blive en rigtig hyggelig og lun eftermiddag, idet der først bliver et humoristisk indslag med oplæsning på jysk af Søren Dyrbye. Dernæst har man chancen for at møde ”Kartoffel-Helmuth”, en efterkommer af kartoffeltyskerne, der var med til at indføre den senere så populære rodfrugt i landet.
Eftermiddagens sidste indslag står duoen Djursland 2 for. De spiller efter eget udsagn dansk, svensk og irsk folkemusik, og bag gruppenavnet gemmer sig 2 velkendte medlemmer af de populære Djursland Spillemænd. Helge Sørensen bor ude ved Stenvad og er således ”rigtig” lokal, og han både synger, spiller guitar og indimellem mandolin. Den anden er Jens Falck, der senest har gjort sig stærkt bemærket med en meget fin solo-CD. I denne duo både synger han og spiller violin, guitar og mandolin.
Vel mødt til Kulturcafé i Rimsø Forsamlingshus på søndag kl. 15.00.

Skrevet af Rex, redaktion 11.

[ Alle dagens artikler | Arkiv oversigt ]

© Nørre Djurs Net 2002