Dagens Nyheder på Nørre Djurs Net - 29-01-03
Så går det løs med bredbåndet!!

Mon ikke der efterhånden går mange rundt i Nørre Djurs, som er ved at være ude på de allersidste reserver af tålmodighed med hensyn til det der bredbånd, der snart er snakket så meget om. Sker der overhovedet noget, eller hva`? Hér på NetNyt har vi efter bedste evne prøvet at holde læserne orienterede om det enormt slidsomme arbejde med bare at skaffe startkapitalen til bredbåndsprojektet, men forhindringerne har været så mange, at det nærmest er et under, at Bjarke Nielsen og hans bredbåndsbrigade stadig har optimismen og humøret i behold.

Det har de, fordi alle tests af udstyr til det trådløse netværk har været særdeles lovende selv i snevejr (på trods af Politikens skepsis). Problemet har bare været, at de bevilgede EU-midler først kan udbetales ”på regning”, så man har de seneste måneder rendt rundt fra banker til private rigmænd og tilbage igen for at låne penge til at købe selve udstyret.

Her på NetNyt kan vi endnu ikke afsløre, hvem der er trådt til, men i alt fald kan vi fortælle så meget, at der nu er styr på startfinansieringen af det store projekt, der med tiden skal ende med at udbrede lynhurtigt internet til hele Djursland. Det betyder, at der nu pludselig går hul på bylden. Nu er det endelig alvor, og som første trin på Nørre Djurs-forsøgsprojektet skal de brugere på, der bor i selve Glesborg, i løbet af februar. Det skulle meget gerne betyde, at de 10 første landsbynet kommer på i det tidlige forår.

For jer, der har gået og ventet og ventet, er det vigtigt at vide, at de mange udsættelser i de seneste 3 måneder udelukkende skyldes den økonomi, der nu er på plads. Derfor er der al mulig grund til at tro, at det nu er alvor med bredbånd i Nørre Djurs – til lykke med det!

Skrevet af Rex

Redigeret af Rex, redaktion 11.

[ Alle dagens artikler | Arkiv oversigt ]

© Nørre Djurs Net 2002