Grenaa Bladet - 25-08-03
Nye gymnasie-medarbejdere og deres familier var på sightseeing i Grenaa!

Grenaa Gymnasium & HF har fået 18 nye medarbejdere - lærere med videre - her op til skolestart 2003. I den forbindelse har gymnasiet stukket hovedet sammen med Grenaa Kommune med henblik på at lave en sightseeing og præsentations-tur, hvor de nye medarbejdere og deres familier - som typisk er bosat andetsteds - fik lejlighed til at stifte nærmere bekendtskab med området.

23 personer stillede op til et sådant arrangement lørdag den 16. august, hvor man startede midt på formiddagen på Grenaa Gymnasium. Herefter rykkede man op på rådhuset, hvor Grenaa Kommunes ordførende direktør, Keld Overgaard Jensen, tog imod. Han lavede her en præsentation af kommunen og

dens bredviftede muligheder hvad angår bosætning, fritidsaktiviteter, kultur, skoler og institutionspladser med videre. Arrangementet inkluderede også frokost på rådhuset og en to-timers bustur, hvor selskabet ved selvsyn kunne konstatere, at Grenaa Kommune har en hel del at byde på. Ikke mindst hvad naturværdier og rekreative muligheder angår. Det hele blev da også sluttet af med en aktivitet i denne genre - nemlig en badetur til Grenaa Strand. - Der var tale om et godt arrangement, hvor deltagerne fik at fint indtryk af hvad vi har at byde på her i Grenaa. Vi fik mange positive tilbagemeldinger fra deltagerne, og det er naturligvis dejligt. Mange var positivt overraskede over det de så og hørte, siger Keld Overgaard Jensen. Bagtanken med initiativet er naturligvis at lave lidt fodarbejde for at få nogle af disse nye gymnasie-folk til at bosætte sig her i kommunen, i stedet for at pendle mange kilometer hver dag til og fra arbejde.


[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]

© Grenaa Bladet 2002