Grenaa Bladet - 03-05-13
KPI sælger »lopper« i Byhallen i Kolind

KPI Fodbold er atter på banen. Nu gælder det imidlertid ikke kampen på grønsværen om den runde læderbold, men derimod om loppemarkedet i Byhallen i Kolind St. Bededag fredag den 16. maj.

Det sidste års tid har KPI Fodbold jævnligt samlet effekter ind fra private, og nu er der ved at være »fuldt hus«. Derfor håber KPI, at rigtig mange også denne gang vil kigge forbi Byhallen med henblik på at gøre en god handel. Mulighederne skulle så absolut være til stede. I løbet af dagen vil der blive afholdt en auktion over særligt værdifulde effekter. Gensidig hjælp er nødvendig for afholdelse af et så stort loppemarked, og KPI Fodbold har da også haft gavn af velvillige forældre og aktive medlemmer, der har villet give en hånd med. Desuden bliver der trukket på »professionelle« sælgere, der er gengangere fra sidste gang KPI Fodbold arrangerede loppemarked.
I forbindelse med loppemarkedet oprettes der en kaffe/the-bar, der også byder på sodavand og pølser til rimelige priser.

[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]

© Grenaa Bladet 2002