BTK Grenaa's ungdom sendte klubben i Børnenes Rekordbog |
Fotos: Lene Madsen
De har været der før, og nu er de der igen. I Børnenes Rekordbog! Der er tale om den lokale bordtennisklub, BTK Grenaa, hvis ungdomsafdeling i løbet af 48 timer før påske fik spillet bordtennis uafbrudt fra den første til den sidste time ved et bordtennisbord i festsalen på Grenaa Søndre Skole, som er klubbens faste tilholds- og spillested.
På skift stillede ungdomsspillerne op ved bordet, og overvåget af kontrollanter fra Børnenes Rekordbog blev der så spillet bordtennis til den helt store guldmedalje. Da BTK Grenaa havde rekorden i sin tid lød den på 24 timer. Den blev senere slået med 4 timer, men man kan vist roligt sige, at rekorden er blevet generobret ganske eftertrykkeligt med de 48 timer. Et hold af voksne fra BTK Grenaa havde sørget for mad og forskellige aktiviteter til de spillere, der hvilede ud mellem turene ved bordet.
Man havde delt gruppen af ungdomsspillere op i to hold, og på utrolig vis erobrede disse to hold næsten lige mange point, idet Hold 1 fik 9.246 point, mens Hold 2 opnåede blot 10 point flere. Samlet set blev derscore 18.502 point i løbet af de 48 timer. Ikke så ringe endda. Men noget af en alternativ påskeferie må man nok sige. Skal vi ikke antage, at det var en flok trætte bordtennisspillere og -ledere, der tullede hjem hver især da rekorden var i hus!?
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2002