Grenaa Bladet - 22-04-03
Motortræf og stumpemarked ved Djurslands Motorsamling


På lørdag den 26. april afholder Djurslands Motorsamling ved Kristiansminde et stort motortræf og stumpemarked, der vil være åben for publikum.

Lørdag den 26. april arrangeres der motortræf og stumpemarked ved Djurslands Motorsamling, Kristiansmindevej 14 ved Kristiansminde pr. Grenaa. Der vil i den forbindelse være demonstration af forskellige motorer hele dagen.

Alle der har gamle stationære motorer med tilhørende maskiner kan deltage, og der vil være stumpemarked for dele til motorer, traktorer og lignende. Der vil være arbejdende stande, hvor der blandt andet vil blive vist smedearbejde med mere. Der er gratis stadepladser - også for klubber, muséer med mere - og ønskes der strøm etableres dette efter aftale. For aktive deltagere i træffet vil dagen starte med kaffe og rundstykker.
Foruden de motorer, der forventes at deltage i træffet, er Djurslands Motorsamling åben. Der kan her ses gamle motorer fra omkring år 1900 og fremefter. Der er også en del skibsmotorer og traktorer, vejtromler med videre at kigge på.

[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]

© Grenaa Bladet 2002