Kunstskolen i Grenaa laver forårsudstilling |
Kunstskolen i Grenaa - der befinder sig under FOF's vinger - viser flaget i forbindelse med en forårsudstilling i Kulturhuset Pavillonen i Grenaa. Henved 60 kunstskole-elever er repræsenteret på udstillingen, der blev åbnet i lørdags, og som vil kunne beses frem til og med på søndag. Der arbejdes dog på at forlænge udstillingsperioden, så man snupper påsken med også.
Kunstskolen har fået et dejligt værksted i Kulturhuset Pavillonen, og skolen kører i øjeblikket med 1 tegnehold og 2 malehold. Ud af disse hold er der skabt forskellige åbne grupper, hvor folk mødes omkring nogle specielle ting såsom silkemaling og croquis-tegning af levende model. Sidstnævnte gruppe mødes hver lørdag, og gruppen er åben for alle. Man skal blot være med til at splejse om modellens honorar.
Der er blevet arbejdet intenst på både holdene og i de åbne grupper siden nytår, og nu vil man gerne vise, hvad man har syslet med.
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2002