Grenaa Bladet - 25-02-03
Arne Holm er blevet hædret i Grenaa Fugleskydningsselskab

 

Den tidligere styrmand på Anholt-færgen, Arne Holm, er blevet hædret af Grenaa Fugleskydningsselskab, der har valgt at kåre ham til »Årets Skydebror 2003«.

Med hæderen følger retten til at få sit navn på den æres-obelisk, som fugleskydningsselskabet overrakte til æresmedlemmet Folmer Mors, da denne i 1995 kunne fejre 50 års jubilæum som medlem af Grenaa Fugleskydningsselskab. Den er efterfølgende blevet omdannet til en vandrepokal, som går på skift blandt de medlemmer, der bliver udnævnt til »Årets Skydebror«. Arne Holm har været medlem siden 1966, og i år faldt valget på ham, fordi bestyrelsen og Folmer Mors var enige om, at han har været et rigtig godt aktiv for selskabet gennem 37 år efterhånden, og derfor fortjente titlen som »Årets Skydebror 2003«. Arne Holm kan således gå og kigge på æres-obelisken i sit hjem helt indtil året rinder ud.
Overrækkelsen skete i Arne Holms hjem på Kølvej i Grenaa tirsdag i sidste uge, og det var Folmer Mors selv, der forestod overrækkelsen. Med ved seancen var - udover Grenaa Bladets udsendte medarbejdere - endvidere to fra bestyrelsen i skikkelse af Niels Buur og Arne Bilde Olesen.
Dagen efter holdt Grenaa Fugleskydningsselskab sin ordinære generalforssamling på Det Gyldne Krus i Grenaa. Selskabet tæller for tiden 115 medlemmer.

[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]

© Grenaa Bladet 2002