Grenaa Bladet - 18-02-03
Voldby Andelskasse: Ny og moderne

Fredag den 28. februar mellem kl. 13.00 og 16.00 holder Andelskassen i Voldby indvielse af sit nye pengeinstitut. Her vil formanden for bestyrelsen overlærer Knud Erik Frandsen og direktør Inger Margrethe Bønnerup sammen med be-styrelse og personale tage imod kunder, forretningsforbindelser, håndværkere og andre interesserede.

Indvielsen er slutningen på et omfattende byggeri der har udvidet de eksisterende lokaler på 132 kvm. med 136 kvm., så Andelskassen nu fremstår som fuldt moderne bygning på ca. 270 kvm.
Inger Margrethe Bønnerup fortæller at byggeriets byggepris andrager ca. 1,5 mio. kr., men hertil kommer installationer og kontormøbler for yderligere en halv mio. kr.
Såleders er der nu installeret moderne pengeautomat med både hæve- og indskudsfunktioner. Herudover er der installeret overvågningsanlæg med tilkoplede alarmer og røgkanoner. Tidsstyrede pengebokse er ligeledes anskaffet, hvilket betyder at kunderne skal tidsbestille hævninger som man måtte ønske.
Den store tilbygning giver meget bedre forhold for kunder og personale, og alle kasseekspeditioner sker ved moderne kasseskranke, med-ens vejledning af kunderne nu kan ske i seperate afsnit i banken.
For kunder med PC-arbejdspladser er der også adgang direkte til Andelskassen via internettet over adressen www.andelskassen.dk – Den store ombygning med størrer og bedre lokaler medfører dog ikke at der skal ske personaleudvidelser foreløbig slutter direktør Inger Margrethe Bønnerup.

[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]

© Grenaa Bladet 2002