Grenaa Bladet - 11-02-03
Stjernedrys over Grenaa Kino

1 kino-4-fv.jpg (18314 bytes)2 kino-4-fv.jpg (17606 bytes)

Sofie Lassen-Kahlke og Karl Bille kiggede forbi forud for premieren på »Askepop - The Movie«!
Der var stjernedrys over Grenaa tirsdag i sidste uge. Hovedrolle-indehaverne i den nye danske rock'n roll-musical »Askepop - The Movie«, Sofie Lassen-Kahlke og Karl Bille, dukkede nemlig op ved Grenaa Kino i Østergade denne søvninge tirsdag formiddag.
Det skete i forbindelse med en landsdækkende promotion-tour for filmen, der havde Danmarkspremiere i blandt andet Grenaa Kino i fredags. Forud for parrets ankomst i en Rolls Royce - med filmens producent Regner Grasten bag rattet - var der en presse-forevisning af filmen, som kan beskrives som værende en film-kloning mellem Disney-tegnefilmene »Askepot« og »Snehvide« og den amerikanske rock-musical »Grease«. Der er tale om en filmatisering af den teateropsætning af »Askepop«, som kørte over 100 dage sidste år i Glassalen i Tivoli. 70.000 mennesker løste billet til denne forestilling, som også havde Sofie Lassen-Kahlke og Karl Bille i hovedrollerne.

14 mio. kroner
Filmen har kostet 14 millioner kroner at producere, og der skal sælges henved 275.000 biograf-billetter for at det kan løbe rundt rent økonomisk. Der er dog ingenlunde tale om et urealistisk tal for en Regner Grasten-produktion. Hans »Anja & Viktor« lokkede således 600.000 mennesker i biografen. Til april barsler han i øvrigt med den tredje af disse Kærlighed-ved-første-hik-film.
Handlingen foregår i 50'ernes Danmark, og man følger den unge pige Mille (Sofie Lassen-Kahlke), der må gå så grueligt meget igennem inden hun når sine drømmes mål - hovedrollen i musicalen »Askepot«!! - og tilmed møder kærligheden i skikkelse af stjerneskuespilleren Johnny Rocket, der spilles af skuespiller og operasanger Joachim Knop. Undervejs får hun hjælp engel-aspiranten Topper, der spilles af Karl Bille. Og det hele garneres med en lang række 50'er-rock inspirerede sange - både de stille ballader, og de hæsblæsende gang-i-den numre. Den del af sagen har man lagt i kyndige hænder på folk som Michael Hardinger, Jørgen Thorup og Rasmus Schwenger. Med andre ord musikere med rødder i Shu-bi-dua. Der er heller ikke sparet på special effects, kulisser, tøjet og de forrygende danse-scener i relation til mange af sangene, så det er ikke så underligt, at den samlede regning løber op i 14 millioner kroner. Filmen er i øvrigt instrueret af Charlotte Sachs-Bostrup.

Aldrig set før fra dansk filmselskab
- Det er aldrig set før på dansk, det vi her har lavet, og jeg synes vi er sluppet fantastisk godt fra det, sagde Regner Grasten, der ikke sjældent har fået hug af anmelderne for ind imellem at lave nogle lidt for pjattede, lavkomiske og platte film. Senest omkring »Bertram & Co.«, der blev »slagtet« af den samlede danske presse.
- Jeg er altid parat til at tage imod tæsk fra anmelderne. De udgør en vigtig institution i et demokratisk samfund, og så må man som filmproducent leve med, at det giver nogle bank i ny og næ. Jeg er da også meget spændt på, hvad de siger til »Askepop«. Ikke mindst fordi, der aldrig er lavet noget lignende her i Danmark før. Der er således ikke rigtig noget at sammenligne med. Men de bulletiner vi har fået indtil videre fra anmelderne, er heldigvis positive. Der er gode vibrationer omkring den her film, og det glæder mig da enormt. Det har været et gigantisk arbejde at lave den, sagde Regner Grasten på det efterfølgende pressemøde, hvor Grenaa Bladet også havde lejlighed til at interviewe Sofie Lassen-Kahlke.
- Jeg er rigtig godt tilfreds med resultatet. Jeg synes, det er blevet en rigtig charmerende film med en masse godt humør og en masse gode sange, sagde Sofie Lassen-Kahlke, der ikke begræder, at der tilsyneladende ikke rigtig er roller til hende udenfor Regner Grastens produktionsselskab.
- Jeg har fået lov til at spille mange fantastiske roller, og jeg har elsket at spille dem alle sammen, og så er det svært ikke at være glad og tilfreds med tilværelsen, sagde Sofie Lassen-Kahlke, der har endnu en Danmarkspremiere til april med Kærlighed ved Første Hik 3, og hun får sin første »seriøse« rolle i den næste store Regner Grasten-satsning: Filmatiseringen af Christian Kampmann's fire-binds romanserie om familien Gregersen. Robert Hansen gør i øvrigt come-back i begge film ovenpå på sin lidt uheldige omgang med euforiserende stoffer, og Regner Grasten lover, at der er tale om en Robert Hansen, der er tilbage i absolut top-form - og uden brug af ulovlige stimulanser vel og mærke!

Han har i øvrigt en lille-bitte rolle som nyheds-oplæser i statsradiofonien i »Askepop«.

4 kino-4-fv.jpg (17549 bytes)3 kino-4-fv.jpg (18505 bytes)

Fotos: Lene Madsen

[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]

© Grenaa Bladet 2002