Grenaa Bladet - 18-11-2002
Opfordring til de lokale virksomheder:

Køb en kultur-julegave til medarbejderne!
Kulturelt Samvirke i Grenaa Kommune har sendt et tilbud til de 240 største virksomheder i kommunen. Virksomhederne opfordres i brevet til at tage et par flasker rødvin op af julekurven, og i stedet erstatte dem med billetter til en kulturaktivitet i kommunen.
Kulturelt Samvirke er en paraplyorganisation for alle foreninger og institutioner i kommunen. Bestyrelsen har arbejdet med denne idé i foråret, og håber at både kulturudbydere og virksomheder tager godt imod idéen.

- Vi startede med at henvende os til alle de huse og foreninger, der har tradition for at gennemføre kulturelle arrangementer. Værtshuse, spillesteder, idrætsforeninger, kulturhuset, aftenskoler, menighedsråd med mere fik et tilbud om at lægge en vare på hylden, som vi så ville tage med i tilbuddet til virksomhederne, fortæller formanden for Kulturelt Samvirke, Carl-Aage Lykke Laustrup, og fortsætter:
- Kulturhuset Pavillonen tog imod tilbuddet. En vinterfest med jazz, country, disco og blues i forskellige sale er julegaven herfra, og det må da virkelig være noget, der kan dække musikbehovet i enhver virksomhed. For at sætte ekstra trumf på, vil Henning Stærk bryde ind i arrangementet et par timer, og for dem, der ikke har fået nok, er der også et tilbud om en festmenu, inden det hele går løs. Virksomhederne får billetter til rabatpris, og først efter den 1. december bliver der lukket op for løssalget. Hvis der da overhovedet er nogle billetter tilbage..., siger en optimistisk formand.
- I Kulturelt Samvirke er vi glade for, at vi kan starte idéen op med så flot et arrangement, og vi håber, at der næste år vil være endnu flere, der ønsker at få deres kultur-tilbud ud til virksomhederne. Vi hører igen og igen, at der er et flot udbud af kultur i Grenaa, og vi vil med tilbuddet hjælpe lidt med til at holde liv i arrangørerne for derved at sikre, at de mange forskellige kulturmuligheder også er åbne i fremtiden, siger Carl-Aage Lykke Laustrup, der med denne henvendelse til den lokale presse, ønsker at nå de virksomheder, som Kulturelt Samvirke ikke har fået kontaktet med tilbuddet om at berige deres medarbejdere med en kultur-julegave:
- I Kulturelt Samvirke har vi ikke penge til så mange frimærker, at alle virksomheder kunne få tilbuddet sendt. Vi har haft råd til at sende til de 240 største virksomheder i kommunen. De øvrige virksomheder skal selvfølgelig ikke glemmes, og kan i så henseende henvende direkte til Kulturhuset Pavillonen eller til Kulturelt Samvirke for at høre mere om tilbuddet, slutter Carl-Age Lykke Laustrup.

Formanden for Kulturelt Samvirke i Grenaa Kommune, Carl-Aage Lykke Laustrup, opfordrer virksomhederne i kommunen til at tage et par flasker rødvin op af medarbejdernes julekurv, og i stedet erstatte dem med et par billetter til en kulturaktivitet i kommunen.


[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]

© Grenaa Bladet 2002