Grenaa Bladet - 12-11-2002
Grenaa Amatør Grand Prix afvikles for femte år i træk

Selv om vi nu nærmer os den kolde vinter, og alt er gråt og trist, så mener det lokale bookingbureau Kalle K. Booking, at der er et lys, som man kan varme sig ved, nemlig den femte udgave af Grenaa Amatør Grand Prix, hvor en række forskellige amatørbands fra nær og fjernpåny skal dyste om blandt andet 10.000 kroner kontant. Og det foregår naturligvis som altid i Grenaa Bowlingcenter.
- Vi er som arrangører i gang med at planlægge denne den femte udgave af Grenaa Amatør Grand Prix, og som altid skal der til dette formål bruges orkestre, der kan levere varen, og det skulle der være rigelig mulighed for at finde i Grenaa og omegn, siger Kennth Kajhøj fra Kalle K. Booking, og fortsætter:
- Derfor opfordres alle orkestre og solister på Djursland til at fatte peng og papir, og derpå skrive et par velformulerede ord om, hvem I er og hvad I spiller, og sende det sammen med et billede - og eventuelt en demo - til Kalle K. Booking, Lillegade 36, 8500 Grenaa. Som de foregående 2 år er der igen en førstepræmie på 10.000 kroner kontant på spil - plus et hav af andre dejlige præmier sponsoreret af det lokale erhvervsliv. Så sidder du/I med en masse god musik og har mod på at dele den med andre - og derved deltage i konkurrencen om 10.000 kroner kontant - så send info- og demo-materiale med det samme, siger Kenneth Kajhøj.
Sidste frist for modtagelse af tilmeldinger er den 10. december, og samtlige udvalgte deltagere vil efterfølgende modtage besked om, hvorvidt de er kommet med, inden den 1. januar. Er man i tvivl om reglerne i Grand Prixet og/eller blot ønsker yderligere information, bedes man kontakte Kalle K. Booking ved Kenneth Kajhøj på hverdage.

[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]

© Grenaa Bladet 2002