Dagens Nyheder på Grenaa bladet - 29-10-2002
Avisbud fra Grenaa har besøgt Martin Jørgensen

Det 13-årig avisbud fra Grenaa, Jannik Thrue, havde som alle andre skolebørn i Danmark fri fra skole i uge 42 i forbindelse med skolernes efterårsferie.
Da første skoledag i uge 43 oprandt var der næppe ret mange af hans klassekammerater, der kunne prale af, at have oplevet mere end Jannik gjorde i uge 42. Han var nemlig på fodbold-rejse til Italien, hvor han blandt andre havde lejlighed til at hilse på den danske landsholdsspiller Martin Jørgensen. Turen gik nemlig til Udine i det nordlige Italien, hvor Jannik blandt andet havde lejlighed til at opleve Martin Jørgensen i aktion for sin italienske klub Udinese i Serie A-kampen mod Reggina på Stadio Friuli. Det lokale hold sejrede 1-0, så alle var glade efter kampen.
»Vind en rejse til Italien og besøg den danske A-landsholdsspiller Martin Jørgensen«. Således løb tilbuddet til Grenaa Bladets omdelere af aviser og reklamer den forgangne sommer, og Jannik Thrue blev altså udtrukket som den lokale vinder af konkurrencen, der var udskrevet i et samarbejde mellem Grenaa Bladet Distribution Djursland og Dansk Total Distribution. Jannik Thrue skulle således rejse sammen med 45 andre omdelere under Dansk Total Distribution fra hele landet. Omdelerne var under hele rejseforløbet ledsaget af voksne ledere, som altså havde til opgave at holde styr på de 46 heldige omdelere fra hele landet, der skulle afsted på denne Italienstur fra den 16. til den 21. oktober. Der var på turen også arrangeret diverse udflugter, således at selskabet blandt andet var en tur omkring Venedig, hvor omdelerne kunne opleve gondolerne i de smalle kanaler. Der var naturligvis også afsat tid til sightseeing i området omkring Udine, og som allerede nævnt Stadio Friuli, hvor Jannik og hans rejsekammerater kunne opleve en (skadesfri!!) Martin Jørgensen i aktion. Efter kampen tog selskabet på restaurant med Martin Jørgensen.
DTD havde sørget for alt i forbindelse med turen, som foregik i bus i samarbejde med Martin Jørgensen Fanklub og De Graa Busser fra Ryomgård, som ejes og drives af Martin Jørgensens far og storebror. Det eneste rejsevinderne skulle sørge for at have med, var et gyldigt pas og lommepenge.

Ét af Grenaa Bladets avisbude, Jannik Thrue, vandt i sommer en fodbold-rejse, der i efterårsferien sendte ham til Udine i Italien, hvor han havde lejlighed til at snakke med den danske A-landsholdsspiller Martin Jørgensen, og opleve ham i kamp for Udinese tilmed. Foto: Per Andersen/DTD

© Nørre Djurs Net 2002