Grenaa Bladet - 01-10-2002
5 grenaaensere har gennemført Berlin-Marathon på »inlinere«

5 glade »motionstosser« fra Grenaa ifører sig flere gange om ugen rulleskøjter og sikkerhedsudstyr for at køre veje og cykelstier tynde i den nærmeste omegn.
Mellem 40 og 50 km. bliver det til hver uge, for at suse afsted på »inlinere« - som er den korrekte betegnelse for lige netop denne type rulleskøjter - er noget de alle nyder.
De 5 er Carsten Dahl, Peter Frandsen, Michael Klebæk, Henning Kristensen og Anne-Grethe Rimpler. De har rullet sammen i godt 5 år, og hvert år har der været én eller anden sportslig begivenhed, de har planlagt at gennemføre. De seneste år har det været indvielsen af henholdsvis Storebæltsbroen og Øresundsbroen, der har været sommerens mål, men da der ikke rigtig er nogle broer at indvie i år, så besluttede de i stedet at deltage i dette års Berlin-Marathon, der blev afviklet søndag den 29. september. Her er der nemlig mulighed for at gennemføre de 42 kilometer på rulleskøjter.

God forberedelse til ski-sæsonen
- Vi står alle på ski om vinteren, og det her er en meget fin måde at holde ens ski-form ved lige på. Desuden lider vi alle 5 mere eller mindre af behovet for at komme ud at røre os. Og rulleskøjteløb er en god måde at motionere på. Det belaster ikke ben og knæ så meget som almindelig løb - og 2 af os kan endda klare mosten med et knæ, hvor der mangler et korsbånd, fortæller den ene af de 5, Carsten Dahl, og fortsætter:
- Da vi alle er i den »modne alder« lægger vi vægt på at anvende et fornuftigt sikkerhedsudstyr - men alligevel kan der selvfølgelig ske uheld. En 6. mand måtte sidste år lægge skøjterne på hylden i cirka 3/4 år på grund af et brækket fodled - selv om alt sikkerhedsudstyret var i orden. Vi mænd er undertiden lidt af nogle fartbøller - nedad bakkerne - hvor det kvindelig islæt i teamet som regel SELV ønsker at kontrollere farten. Og dog - engang imellem kommer der også lidt af en fartbisse op i hende, og så går det bare deruda', siger Carsten Dahl.
Rulleskøjteløberne starter en halv time før løberne ved Berlin-Marathon, så alle er i mål før de bedste løbere kommer spurtende. Eller taget ud hvis man ikke klarer tidsgrænsen. Det satsede Grenaa-teamet dog på ikke at opleve, idet man forud for løbet regnede med at gennemføre på en tid på mellem 2 og 2 1/2 time. Holdet har løbet de 42 kilometer på 2 timer og 23 minutter, så det er ikke en helt urealistisk tid. Rekorden for løbet på rulleskøjter, agter man dog ikke at gå efter. Den lyder på 1 time og 1 minut for de 42 km. - svarende til en gennemsnits-hastighed på cirka 40 km/t.!!

Regnvejr ikke godt
- Men en god tid kræver godt vejr. Regnvejr er ikke sjovt på inlinere, fordi man nemt skrider ud i svingene, siger Peter Frandsen, der ligesom de 4 andre glædede sig til at opleve det nye Berlin og ikke mindst det at blive båret frem af de mange danske tilskuere, der traditionen tro møder op for at heppe på deres landsmænd. I den forbindelse er Grenaa-teamet udstyret med Dannebrogsflag på ryggen, så ingen behøvede at være i tvivl om deres nationale tilhørsforhold.
Berlin-Marathon blev afviklet efter redaktionens afslutning, så et resultatet af de 5 »motionstossers« anstrengelser kan ikke bringes i denne ombæring.
Holdet har i øvrigt opnået lokal sponsorstøtte forud for turen til Berlin. Grene Industri har sponsoreret lejer til rulleskøjterne, SCA Packaging Djursland har sponsoreret startgebyret, mens Johnsen Offset har sponsoreret tøjet.


[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]

© Grenaa Bladet 2002