Grenaa Bladet - 24-09-2002
Tema-aften i Grenaa om hospice-projektet

Kræftens Bekæmpelses lokalforening i Grenaa inviterer alle interesserede til en tema-aften i Kulturhuset Pavillonen omkring mulighederne for at få lavet et hospice på Djursland. Det foregår mandag aften den 30. september.
På mødet kan man møde folk som den tidligere sundhedsminister og nu direktør for Kræftens Bekæmpelse, Arne Rolighed, formanden for Socialudvalget i Århus Amt, Karl Johan Rasmussen, hvis udvalg har stor indflydelse på placeringen af et kommende hospice, formanden for Foreningen Hospice på Djursland, Susanne Hogrefe og lederen af hospice »Kamillianergården« i Ålborg, Knud Ole Pedersen.
- Hospice på Djursland er et projekt, der kan hjælpe døende mennesker i den sidste svære tid. projektet betyder også mere end 40 faste arbejdspladser i vort lokalsamfund. Mød derfor op til denne spændende aften og vis vores politikere, at lokalbefolkningen støtter op omkring projektet, lyder opfordringen fra formanden for lokalforeningen for Kræftens Bekæmpelse i Grenaa, Tyge Ingerslev.

[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]

© Grenaa Bladet 2002