Grenaa Bladet - 06-08-02
Kostbare PH-lamper stjålet fra Thorfisk

thorfisk-lampe4fv.jpg (16785 bytes)

Hele to gange i juli måned har Thorfisk A/S fået stjålet kostbare PH-koglelamper i forbindelse med natlige indbrud. Man har smadret glasdøre til Thorfisk's administration, og derpå fjernet disse PH-koglelamper fra hal'erne ved indgangspartierne ved henholdsvis Søndre Kajgade og Nordre Kajgade.

Benny Bak fra Thorfisk i Grenaa viser på billedet, hvor den ene af dem - en meget stor lampe på én meter i diameter - hængte. Den repræsenterer en værdi af 43.000 kroner, mens den første lampe der blev stjålet har en værdi af 38.000 kroner. Benny Bak kan fortælle, at tyvene er gået meget målbevidst efter lamperne uden hverken at skele til tyverialarm eller nattevagt. Man har også haft det helt rigtige værktøj med, så operationen har kunnet foregå lynhurtigt.
- Det er naturligvis noget vi er meget kede af. Det er nu engang fisk vi gør mest i. Og til oplysning for eventuelt interesserede er det måske værd at nævne, at vi har valgt at syremærke alle de værdigenstande, der måtte have interesse for langfingrede elementer, siger Benny Bak til Grenaa Bladet.

[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]

© Grenaa Bladet 2002