Grenaa Bladet - 07-05-02
»The Beatles Story« i Kulturhuset Pavillonen

Forårssæsonens sidste store musikarrangement i Kulturhuset Pavillonen bliver en gentagelse af et af sidste års succes-arrangementer, nemlig »The Beatles Story« med den engelske gruppe »The Bootles« fredag den 10. maj.
- Det er ikke mangel på andre idéer eller mangel på fantasi, der har bevirket, at vi har taget dette indslag med også i dette års program. Det skyldes alene den omstændighed, at vi, der oplevede gruppen, havde en forrygende god aften, fortæller kulturhusleder Hardy Andersen, og han fortsætter:
- Dels er det lidt fascinerende at opleve musikere, som i sin tid spillede sammen med »de rigtige Beatler«, dels fik vi en fin, fin genoplevelse af perioden krydret med mange gode historier om Paul, George, Ringo og John, men først og fremmest en aften fyldt med alle de pragtfulde melodier. Og der har da også vist sig en god interesse for køb af billetter. I det hele taget er det jo lidt af en Beatles-festival, kulturhuset er inde i for tiden, siger Hardy Andersen med henvisning til Schaufuss-ballettens opførelser af »She Loves You« med dans til Beatles-melodier i fredags og lørdags. Sammenlagt trak de to opførelser henved 900 mennesker ind i kulturhuset.
Og den anden weekend i juni kommer et kor fra Grenaa's norske venskabsby Drøbak - det såkaldte »Beatles-kor« - på besøg i Grenaa.
- Dette kor, der alene synger Beatles-sange, vil - sammen med Optimistkoret - give koncert i kulturhuset en lørdag eftermiddag, slutter Hardy Andersen.
Billetter til »The Beatles Story« kan erhverves ved henvendelse til Kulturhuset Pavillonen, eller til én af Djurslands Banks afdelinger.

[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]

© Grenaa Bladet 2002