Grenaa Bladet - 07-05-02
Folkedanseforening inviterer til dans omkring majstangen
majstang.jpg (7960 bytes)

Så skal der igen danses omkring majstangen ved Grenaa Strand. Folkedanserforeningen F. C. Grenaa inviterer børn og voksne til fællesdans og -sang onsdag den 15. maj.

Folkedanserforeningen F. C. Grenaa inviterer onsdag den 15. maj børn og voksne til et årligt tilbagevendende arrangement på den gamle campingplads overfor Scandic Stena Hotel Grenaa. Der er naturligvis tale om den årlige dans omkring majstangen. Foreningens spillemænd spiller op til dans, majstangen rejses og sognepræst Arne Jakobsen er blevet indforskrevet som dette års majstangs-taler. Fællesang og fællesdans ved danseleder Karen Lindballe er også en del af programmet. Musikken leveres af FC's egne spillemænd under ledelse af Aksel Petersen.
- Dansen om majstangen er oprindelig et frugtbarhedssymbol, - et velkommen til foråret og den pragtfulde tid forude. Den er også et symbol på venskab og samhørighed - at komme hinanden ved. Vi vil gerne genopfriske disse smukke tanker, tage hinanden i hånden og lege og danse foråret i møde, siger foreningens formand Niels Erik Møller.
Han er formand for en forening med cirka 70 medlemmer, der mødes hver onsdag vinteren igennem på Østre Skole i Grenaa til dans og venskabeligt samvær.
Kaffe/the og/eller øl/vand til personlig forplejning skal man selv medbringe til dette majstangsarrangement.

På Norges-tur
Dagen efter majstangs-arrangementet rejser 25 folkedansere og spillemænd fra FC-folkedanserne i øvrigt til Norge via Grenaa-Varberg. Foreningen er inviteret af den norske venskabsforening »Springar'n«, og skal blandt andet deltage i 17. maj-festlighederne i Oslo. Selskabet fra Grenaa indkvarteres privat i forbindelse med denne Norges-tur.

[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]

© Grenaa Bladet 2002