Grenaa Bladet - 19-03-2002
Juniorpraktikanter fra Østre Skolebesøgte Jaco/SuperBest i Grenaa

2_drenge_i_jaco_2.jpg (9296 bytes) dreng_i_jaco_4.jpg (9909 bytes)

Onsdag i sidste uge var en lidt speciel dag hos Jaco/SuperBest i Grenaa. Her fik det lokale supermarked nemlig besøg af 17 juniorpraktikanter fra 5. C. på Østre Skole. I løbet af dagen fik de indblik i, hvad det vil sige at være ansat i et moderne supermarked, samtidig med, at de fik information om og indblik i konsekvenserne af at begå butikstyveri. Der er tale om en nyskabelse i Grenaa Kommune. Skole- og Erhvervsudvalget har taget initiativ til et projekt for 5. klassetrin, hvor det kriminalitetsforebyggende og det erhvervsorienterende arbejde går hånd i hånd i den enkelte klasse. I år deltager 5. klasserne på Søndre, Vestre og Østre skoler, og Kvickly, Jaco/SuperBest og Silvan er de butikker, som klasserne skal besøge. Handelscenter Grenaa støtter projektet økonomisk, og har på den led blandt andet sørget for, at alle eleverne får en lyserød T-shirt med logoer fra de deltagende butikker foruden Handelscenter Grenaa, og med påskriften »Juniorpraktikant«.

Tre onsdage afsat
Her i første runde er der afsat tre onsdage til formålet, hvor onsdag i sidste uge var den anden i rækken. Den sidste Juniorpraktikant-dag i denne ombæring er således onsdag den 20. marts i indeværende uge. Men initiativet består af meget andet og mere end dette enlige virksomhedsbesøg. Juniorpraktikken starter således med et forældre-arrangement på skolen inden praktikdagen, hvor temaet er SSP’s arbejde (Skole, Socialforvaltning og Politi) - herunder butikstyveri blandt helt unge. Dette arrangement er med deltagelse af ungdomskonsulenten, skolens kontaktpolitibetjent, skolevejlederen og skolens SSP-repræsentant. Herefter tager den enkelte klasselærer personlig kontakt til den pågældende butikschef på praktikstedet senest to uger inden praktikken og inviterer ham på et kort gæstelærerbesøg, hvor de praktiske ting i forbindelse med praktikdagen aftales nærmere. Selve Juniorpratik-dagen er typisk splittet op i følgende programpunkter: En velkomst, koncern-orientering, regler for de ansatte, udlevering af T-shirts/sweatshirts og navneskilte, rundvisning i afdelingerne, praktik i afdelingerne, frokost i kantinen, foredrag om butikstyveri og afslutning. Herefter aftaler praktikstedet og klasselæreren, hvornår klassen afleverer en kort evaluering af forløbet.

Unge butikstyve
Når man vælger at starte helt nede blandt de 11-12-årige 5. klasse-elever er det fordi SSP-udvalget i Grenaa Kommune har noteret sig, at debut-alderen for butikstyve er jævnt dalende. Hvor man for et par år siden næsten udelukkende så butikstyve på 14 år og opefter, så er man nu nede og finde dem i 10-11 års alderen.
- Og det er naturligvis noget vi allesammen gerne vil gøre noget ved, siger formanden for Skole- og Erhvervsudvalget, Niels Erik Iversen, og fortsætter:
- Man kunne kalde det for en Skive-model, for vores forhenværende handelschef Preben Andersen fik nys om et sådant juniorpraktik-arrangement omkring Kvickly i Skive. Tilbagemeldingen herfra var, at initiativet havde været godt - både for butikken og for eleverne, så vi satte os i Skole- og Erhvervsudvalget for at lave noget lignende her i Grenaa. Og heldigvis har vi mødt opbakning til det hele vejen rundt om bordet, siger Niels Erik Iversen.

Et to-delt projekt
Om det to-delte i projektet beretter skolekonsulent Per Istrup Poulsen:
- Det giver eleverne et indblik i konsekvenserne ved butikstyveri, samtidig med, at det giver dem et indblik i dagligdagen på en større arbejdsplads. For butikkerne handler det selvsagt om at få færre butikstyve, samtidig med, at de gør opmærksom på sig selv overfor børnene, som jo skal ud på arbejdsmarkedet på et tidspunkt. På den led kan den enkelte butik vise, at den er en god arbejdsplads, som de bør have i tankerne, idet de skal vælge jobretning, siger Per Istrup Poulsen.
Han kan endvidere fortælle, at man var lidt for sent ude i forhold til at få Mølleskolen og Toubroskolen med, men at disse to skoler ikke desto mindre er meget positive overfor projektet, og forventes at ville hoppe på i næste ombæring.

Lyserøde piskeris
Grenaa Bladet var som allerede nævnt forbi Jaco/SuperBest i Grenaa i sidste uge, for at følge en flok juniorpraktikanter i aktion. Her mødte man midt på formiddagen en flok meget entusiastiske og meget hårdtarbejdende 5. klasse-elever, der drønede rundt som små lyserøde piskeris i hele supermarkedet - i færd med at stille varer på plads, disponere varer og i det hele taget gå til hånde rundt omkring i alle afdelingerne.
I et kontor fandt Grenaa Bladet 12-årige Mads Nielsen i selskab med Claus Bech, der er souschef i Jaco/SuperBest i Grenaa. De var i gang med at computer-udskrive pris-etiketter til forskellige varegrupper på hylderne.
- De ved i forvejen en masse om computere, og her får de tillige et indblik i, hvordan computere også kan være et meget vigtigt og effektivt arbejdsredskab til det at drive en butik af den her størrelse. Vareoptælling og varedisponering er meget computer-baseret, og her ser de helt præcist hvordan det foregår, og de får også selv lov til at prøve. I det hele taget går de op i det med liv og sjæl. De er både opvakte og interesserede, så det er en fornøjelse at have disse skoleelever på besøg, sagde Claus Bech til Grenaa Bladet.
- Det er rigtig fedt, at vi får lov til at lave noget. At man ikke bare putter os væk i et hjørne, sagde 11-årige Henrik Rygaard, der sammen med 12-årige Jens Chr. Jensen havde fået farve i kinderne af at stille pålægsvarer på plads i en stor kølemontre.

Tilfreds butikschef
Butikschef Erling Rehnberg har også kun positive ting at sige om projektet.
- Vi er mægtig glade for at være med. Det er en sjov dag både for dem og os, og de får helt sikkert en fin indsigt i vores arbejde, siger Erling Rehnberg.
Han ser dog slet ikke på skoleeleverne som potentielle butikstyve.
- Nu er butikstyveri ikke det helt store problem hos os med det varemix vi kører med. Det er nok et lidt større problem i varehuse med mange varenumre indenfor CD’er, videoer og mærkevaretøj og lignende. Og ud af 10 butikstyve, som vi snupper, så er der nok kun 1 i denneher aldersgruppe. Er der tale om en meget ung butikstyv, så kontakter vi forældrene, fordi vi mener, at det er deres problem mere end det er politiets. Og forældrene er typisk meget taknemmelige for den fremgangsmåde. Det er ifølge vores erfaring en god måde at få det stoppet på, siger Erling Rehnberg, der er klar til at stille Jaco/SuperBest til rådighed for en ny omgang Juniorpraktik.
Ovenpå en afslutning med nogle meget spørgelystne elever, var der diplomer til alle, hvorefter en noget anderledes skoledag, end de typisk er vant til, var afsluttet.

[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]

© Grenaa Bladet 2002