Grenaa Bladet - 12-03-2002
Flot indendørs sæson for Miniput Drenge

GIF’s Miniput Drenge har haft en flot indendørs sæson, som netop er blevet afsluttet med et Danmarksmesterskab til 1. holdet i forrige weekend, men også 2. og 3. holdet har opnået fine resultater. 2. holdet fik således en flot bronze-medalje i B-rækken ved RGI’s amtsmesterskab og blev nr. 2 ved Idé Cup i Åstrup-Hallen i december.
3. holdet fik for sin del en flot guldmedalje med hjem fra amtsmesterskaberne i RGI’s B-række efter nogle meget spændende kampe og en gyserfinale mod Ebeltoft, som hurtigt bragte sig foran 1-0. Men Grenaa-drengene fik vendt bøtten til slut og vandt gyseren med 2-1. Og dermed guldmedalje.
1. holdet har udover DM-guldet i RGI vundet guld i Idé Cup og deltaget ved JBU’s Jysk/Fynske mesterskaber efter at have vundet deres pulje. Drengene har i øvrig været flittige til at møde op til træning om lørdagen.
- Vi har sjældent været under 15 mand, oplyser træner Preben Vand.

gif_miniput.JPG (9374 bytes)

På billedet ses GIF’s 3. hold, som blev amtsmester i RGI’s i B-rækken. Bagerst fra venstre er det Christoffer Ravn, Anders Olsen, Kenneth Hansen og træner Keld Ravn. Forrest fra venstre er det Rasmus Scherer, Anders Elkjær og Mads Emil Larsen.

[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]

© Grenaa Bladet 2002