Djurslands landmænd i fremtidens verden |
For nyligt appellerede FN´s generalsekretær Kofi Anan til verdens rige lande om at åbne deres markeder for landbrugsvarer af hensyn til de fattige lande og verdensøkonomien.
Hvorfor er dette så vigtigt for udviklingslandene og for verdensøkonomien?
Hvad har Verdenshandelsorganisationen WTO med dette at gøre?
Hvordan påvirker EU’s nuværende landbrugspolitik u-landene og verdensøkonomien?
Hvordan kan landmænd i Danmark hjælpe kollegaer i u-landene, ved at købe Max Havelar-mærkede produkter, som vi opfordres til bl.a. af Landbrugsraadets præsident Peter Gæmelke?
Disse spørgsmål har planteavlsudvalget i Djursland Landboforening stillet til Christian Friis Bach, der er tidligere lektor ved Den Kgl. Veterinær- og Landbohøjskole og formand for Mellemfolkeligt Samvirke. I dag er han journalist på Danmarks Radio og deltidslandmand.
Svarene kan man få på et åbent møde, der finder sted på Landbocentret i Følle onsdag den 27. februar om aftenen. Alle interesserede er meget velkomne.
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2002