16-10-2001 |
|
Idræts- og Kulturprisen i Nørre Djurs Kommune er blevet uddelt for 7. gang |
![]() |
Idræts- og Kulturprisen i Nørre Djurs Kommune er blevet uddelt for 7. gang, og i år gik prisen til en kendt skikkelse i det norddjurslandske ungdoms- og musikmiljø. Prismodtageren er Steen Møller, Ørbækvej 15, Ørum Djurs, der er blevet indstillet til prisen af Nørre Djurs Ungdomsskole ved Eigil Kjærgaard. Herfra mente man, at Steen Møllers arbejde og initiativ omkring opførelsen af musicalen »Hair« burde udløse prisen. Og priskomitéen var angiveligt enig, for mandag den 8. oktober blev prisen overrakt til Steen Møller af formanden for Folkeoplysningsudvalget i Nørre Djurs Kommune, Anton Kristensen.
Musicalen blev gennemført med unge fra kommunen - dels med ungdomsskolens unge og dels med unge talenter, der blev hentet ind fra gymnasium, handelsskole med videre.
- Bare opgaven med at få de unge til at møde op, og ikke mindst fastholde dem i det store projekt, var en stor præstation. Trods alle vanskeligheder lykkedes det at gennemføre projektet, og musicalen indgik som en del af Kulturraket-programmet i Nørre Djurs. Det blev en tordnende og imponerende succes. Det blev til et nyskabende projekt og en kraftpræstation på mange måder. Musicalen blev senere »kultureksporteret« til Litauen, hvor to forestillinger blev gennemført med stor succes. Også i Randers kom forestillingen op, og i det hele taget var projektet ud over det sædvanlige, og ud over, hvad vi normalt er i stand til at løfte i Nørre Djurs Kommune, skriver Eigil Kjærgaard i sin indstilling.
Vandrepokal plus en check
Idræts- og Kulturprisen uddeles hvert år til en person eller et hold som enten har gjort noget særligt til gavn eller ære for nogle af kommunens borgere, eller for kommunen som sådan. Den særlige indsats kan være indenfor foreningslivet eller indenfor det kulturelle område. I årenes løb er prisen, som består af en vandrepokal og et beskedent pengebeløb (2000 kroner), blevet uddelt til personer med vidt forskellig alder og baggrund. Hvert år modtager priskomitéen - som består af Kirsten Andersen, Svend Erik Schumacher og Anton Kristensen - en stribe indstillinger, som bliver vendt og drejet og vurderet fra flere vinkler, inden man vælger årets prismodtager. Komitéen lægger i dette arbejde vægt på at signalere, at det ikke er en bestemt slags mennesker, som man går efter, og ej heller en bestemt type præstationer. I år har komitéen valgt en person, der har arbejdet på et område, som ikke tidligere er blevet præmieret. Anton Kristensen fortalte blandt andet følgende om baggrunden herfor ved prisuddelingen i sidste uge.
- Det drejer sig om en ung mand, som til trods for hans meget rolige og stilfærdige fremtræden har haft mange forskellige jern i ilden. Han har i over 10 år stået for musikundervisningen på ungdomsskolen, hvor han har tiltrukket en masse unge og givet dem både oplevelser, færdigheder og mange gode tips som en del har kunnet bruge videre frem i tilværelsen. Selv om musikundervisningen er en del af hans arbejde, skelner han ikke mellem om det er arbejdstid eller ej. Han finder ud af, hvornår der er nogen, der har lyst til at komme i musikstudiet, og så er han der også bare. Selv står han i spidsen for et band (Blue Soil), hvor han leverer vokal og rytmeguitar. Han er endvidere tilknyttet ungehjemmet, som ligger ved Ørum Skole. Også her kommer han, når der er brug for ham uden skelen til, om det er arbejdstid eller fritid. Og alle steder, hvor han er med, elsker de unge ham, sagde Anton Kristensen.
Da der skulle etableres en klatrevæg i Nørre Djurs Hallen for nogle år siden, var Steen Møller også at finde blandt initiativtagerne.
- Ved siden af alt det nævnte, er han i færd med at uddanne sig til lærer og forventer vist snart at være færdig på seminariet, så han også får papir på det, han øjensynlig godt kan i forvejen, sagde Anton Kristensen, hvorefter prisen blev overrakt til Steen Møller.
Et kendt ansigt i det norddjurslandske ungdoms- og musikmiljø, Steen Møller, Ørum, modtog mandag aften i sidste uge den 7. Idræts- og Kulturpris i Nørre Djurs Kommune. Han har fået prisen for sit arbejde og initiativ omkring opsætningen af musicalen »Hair« i Nørre Djurs Ungdomsskole.
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2000