28-08-01

Hudplejeserie til nordisk hud på apoteket

Grenaa Blad logo

Den lyse nordiske hud er som regel sartere end andre hudtyper, og den tørrer også lettere ud. De store klimamæssige udsving fra årstid til årstid kan derfor være hård ved huden. Grenaa Apotek har et produkt, som de mener kan "klare ærterne".
- Cliniderm er en serie hudplejeprodukter af høj kvalitet, som er udviklet specielt til den sarte, nordiske hud. Serien indeholder produkter til ansigts- og kropspleje. I serien er der produkter til såvel den daglige pleje som til den dybderensende specialpleje, når huden skal renses ekstraordinært med jævne mellem, siger apoteker Lene HŸbbertz Olesen.
- Det kan være svært at finde det helt rigtige produkt til den enkelte persons hudtype. Derfor sælges Cliniderm kun via apotekerne, hvor personalet er uddannet i serien. Derved kan forbrugerne få en god og professionel vejledning i forbindelse med købet, slutter hun.

[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]

© Grenaa Bladet 2000