14-08-01 |
|
Museumsforening klar med ny foredragsrække |
![]() |
Djurslands Museumsforening, som er en støtteforening for Djurslands Museum, er klar med et nyt foredragsprogram. Det sker påny i samarbejde med muséet og Folkeuniversitetet. Fra den 3. september til den 2. april afholdes der således på muséet syv foredrag om aktuelle emner indenfor arkæologi, historie og fiskeri. Desuden arrangeres der sædvanligvis også en enkelt udflugt til historiske og/eller naturskønne steder. Således også i forbindelse med det kommende program. Den 18. august er der ekskursion på Djursland, hvor man skal besøge Tustrup-anlæggene, Skippershoved kirkegård, Mejlgårddyngen, Gjerrild Kirke og Gjerrild Kro. Denne ekskursion er også åben for ikke-medlemmer.
Selve foredragsrækken starter først den 3. september. Museumsinspektør i Den Gamle By i Århus, Trine Elkjær, kommer denne aften til Grenaa for at fortælle om agerhold og husdyrhold i de danske købstæder.
Nyfortolkning af mosefundne lerkar fra yngre stenalder er overskriften for det næstfølgende foredrag. Det er museumsinspektør ved Nationalmuséet, Eva Koch, der står for dette foredrag den 1. oktober.
Næste levende billede i foredragsrækken er museumsinspektør ved Odense Bys Muséer, Henrik Harnow. Han vil berette om den danske ingeniørs historie fra 1850-1940 og det foregår den 5. november.
Den 3. december skal det handle om den nyeste forskning i køkkenmøddinger i Danmark. Det er forskningschef ved Nationalmuséet Søren H. Andersen der kommer og fortæller herom.
Ovartaci - kunstner i 56 år på et psykiatrisk hospital - er emnet for det næstfølgende foredrag den 7. januar. Det er museumsinspektør ved Muséet på Psykiatrisk Hospital i Risskov, Svend Aage Madsen, der kommer og fortæller om denne meget specielle kunstner. Den 4. februar er der nyt om yngre stenalder ved overinspektør ved Nationalmuséet, Poul Otto Nielsen, og som efterfølges af en generalforsamling i Djurslands Museumsforening den 4. marts. Det sidste foredrag i rækken afvikles den 2. april, hvor museumsinspektør ved Dansk Fiskerimuseum i Grenaa, Kim J. Paulsen, fortæller om snurrevodsfiskeriet i Danmark - herunder om emnet er en sag for muséerne eller ej.
Djurslands Museumsforenings bestyrelse består for nærværende af formanden Søren Kjærsgård, næstformand og skretær Peter Hajslund, kasserer Frank Jensen og de menige medlemmer Kjeld Simonsen og Martin Lauritzen.
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2000