23-07-2001

En solbeskinnet fiskedag på Grenaa Fiskerihavn

Grenaa Blad logo

Fiskedagen på Grenaa Fiskerihavn, sommer 2001 (1 af 2)Fiskedagen i og omkring bødehallen på Grenaa Fiskerihavn lørdag den 7. juli blev igen i år en publikumssucces af de større, men vejrguderne var sandt for dyden også med arrangørerne, der kunne lokke folk til fiskelækkerier og underholdning på fiskerihavnen i et aldeles solbeskinnet og lunt sommervejr, der nok lokkede en hel del til stranden denne lørdagdag, men ikke desto mindre kunne fiskedagen sagtens stå distancen i denne konkurrence. Det var Grenaa Fiskeriforening og Grenaa Roklub der sammen påny inviterede til en fiskedag på havnen, der strakte sig over hele lørdagen lige fra den årle morgenstund til ud på de små timer. Der var således morgenkaffe og rundstykker til de morgenfriske på havnen, samtidig med, at Grenaa Harmonikaklub sørgede for den musikalske underholdning. I løbet af formiddagen blev der så serveret smagsprøver på fiskeretter, og der var som sædvanlig mulighed for at købe fiskefrikadeller. En fiskeauktion, hvor fiskene blev solgt i specielle, små portioner, var også på fiskedags-programmet, og i den forbindelse agerede Grenaa Kommunes forhenværende borgmester, Arne Jessen, auktionsmester for en dag.

Klokken 13.00 afholdt Grenaa Roklub sin årlige kanindåb og vandshow i havnebassinet. Kong Neptun og hans hjælpere sørgede sædvanen tro med stor nidkærhed for, at de nye medlemmer i Grenaa Roklub fik den endelige godkendelse ved - fastspændt i gabestok på en tømmerflåde - at blive smurt ind i alskens ubehagligeligheder og tillige få proppet store mængder tang ned i badebukser og badedragter. Således indsmurt blev »kaninerne« smidt i baljen, hvorpå de kunne afføre sig tang og kaninører, idet de nu kunne kalde sig fuldgyldige medlemmer af Grenaa Roklub. Men Kong Neptuns hjælpere fik ikke lov at dø i synden med hensyn til deres nidkærhed, idet kanin-flokken efter endt dåb traditionen tro i samlet flok svømmede ud på tømmerflåden med det ene formål at få hævn. Det var således ikke kun kaninerne, der måtte en tur i havnebassinet til en svalende dukkert.

Efterfølgende var der musikalsk underholdning på Fiskerihavnen ved det lokale orkester Old Timers, der meget apropos de maritime omgivelser serverede numre fra deres nye folkemusik-repertoire, der blandt andet inkluderer Tørfisk-musik og irsk folkemusik.

Fiskedagen blev rundet af om aftenen med et stort Ta’-selv-bord ved Restaurant Filip med efterfølgende dans til Old Timers.
Fiskedagen på Grenaa Fiskerihavn, sommer 2001 (2 af 2)

[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]

© Grenaa Bladet 2000