12-07-2001 |
|
Kun få bruger hjemmeservice |
![]() |
Årsrapport - Hjemmeservice 2000 viser at kun 5,6 % af alle husstande i Grenaa Kommune benytter hjemmeservice, medens tallet andre steder ligger langt højere.
HjemmeService administrationen i Grenaa Kommune ligger i skatteafdelingen, og her har Erhvervs- & Selskabsstyrelsen udmeldt kommunens opgaver, der er:
- Kontrollere, at hjemmeserviceloven overholdes.
- Modtage ansøgninger og indstille om optagelse til Erhvervs- og Selskabsstyrelsen.
- Kontrollere at virksomhederne ikke har eller oparbejder en gæld til det offentlige over 50.000 kr.
- Yde information om hjemmeservice-ordningen.
I Grenaa Kommune er der for tiden 11 hjemmeService-firmaer, der tilbyder opgaver som rengøring, havearbejde, vinduespolering m.v.
Der er ikke umiddelbart nogen forklaring på, at Grenaas borgere benytter hjemmeservice i mindre omfang end andre steder i landet. Skattechef S. E. Christiansen har den opfattelse, at mange firmaer siden ordningens start i 1994 er ophørte igen, hvor kundekredsen så har fundet andre udveje for hjælp. Ligeledes er der kommet flere nye virksomheder til, og her er det meget svært at opbygge en ny kundekreds. Endvidere er der firmaer, der udfører arbejde i Grenaa, men har hjemsted i andre kommuner, og disses omsætning fremgår ikke af Grenaa Kommunes statistikker. Endelig er der jo også folks usikkerhed med hensyn til de statstilskud, der ydes, efter at regeringen ændrede reglerne med virkning fra 1/1-2000. Disse tilskud er nu 50% for rengøring, 35% for havearbejde og ingen tilskud til vinduespolering, der tidligere var en ret omfattende opgave for firmaerne.
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2000