16-05-2001 |
|
Børnehaven i Ålsø er blevet grønnere via Matas Miljøfond |
![]() |
Over 500 børneinstitutioner har fået grønnere områder at lege på siden Matas for små fire år siden oprettede Matas Miljøfond. Ålsø Børnehave på Hoedvej i Ålsø er én af de seneste af slagsen. Her har man søgt om penge fra fonden, og fået 1505 kroner, der er blevet brugt til indkøb af slyngplanter, frugtbuske, andre buske og et valnøddetræ. Ambitionen er at skabe en mere grøn legeplads omkring børnehaven.
Alle kan søge Matas Miljøfond om penge til at plante for i børneinstitutioner, på legepladser eller andre steder, hvor børn leger. Matas har oprettet fonden alene for at skaffe penge til dette formål. Det grønne initiativ hænger sammen med Matas stofposer, der sælges i samtlige af landets 290 Matas-butikker som alternativ til plastposen. Således også hos Matas i Grenaa, der indehaves af Steen Andersen.
Jo flere stofposer kunderne køber i Matas, jo flere børn kan lege i grønne omgivelser. Halvdelen af de tre kroner en Matas-stofpose koster, går nemlig ubeskåret til Matas Miljøfond.
- Det er en meget stor glæde og fornøjelse for os, at vi sammen med vore kunder kan medvirke til, at flere børn i Danmark kan udfolde sig i grønne omgivelser. Det burde være ethvert barn beskåret at vokse op, hvor der er daglig adgang til frodige områder med træer og buske, siger miljøkoordinator i Matas A/S Henrik Engberg Johannsen. Han glæder sig samtidig over, at børnene i de mere end 500 institutioner har været med til at plante og vande.
- Børneinstitutionerne har gjort en begivenhed ud af plantningen, og på den måde får børnene en en klarere forståelse for, hvordan det hele hænger sammen. Det grønne skal passes og plejes.... og nydes, siger Henrik Engberg.
Børnehaveleder Birthe Møller Madsen supplerer ved at tilføje, at institutionen, der har 47 børn p.t., også er med i et nyt projekt i Grenaa Kommune omkring det at skabe miljøbevidsthed hos de små poder ude i børnehaverne. Projekt Grøn Institution handler konkret om at sortere affaldet miljømæssigt korrekt og spare på vand og el med videre.
- Og her passer dette beplantningsprojekt fra Matas Miljøfond jo som fod i hose, siger Birthe Møller Madsen. På billedet ses hun i selskab med nogle af børnene og Jette Lose fra Matas i Grenaa, som havde valgt at fejre begivenheden ved at dele is ud mandag i sidste uge. Og avisens udsendte lagde helt klart mærke til, at miljøbevidstheden allerede er et fremtrædende element ude i Ålsø Børnehaven. Idet man havde guffet isen i sig, var der nemlig ingen der kastede pinden på jorden. Alle mosede hen til en skraldespandscontainer...
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2000