25-04-2001 |
|
Pigeraketten 2001 - et fodbold-tilbud til 6-12-årige piger |
![]() |
DBU’s »Pigeraketten 2001« affyres lokalt på Grenaa Stadion tirsdag den 1. maj i næste uge. DBU og GIF-Fodbold giver dermed alle piger i alderen fra 6 til 12 år et tilbud om en gratis rejse til stjernerne. Pigeraketten må vel nærmest betegnes som et omrejsende fodbold-tivoli, der kan tilbyde specielle fodboldoplevelser såsom: rumrejse i pigeraketten, fodboldkamp på Apollo Arena iført rumdragt, præcisionsspark på en rumpige, der kaster flødeboller tilbage når man rammer plet, køretur i en rigtig rumbil, dribleøvelser ned ad Mælkevejen og meget andet.
Formålet med Pigeraketten er at få flere piger mellem 6 og 12 år til at spille fodbold. Den er tænkt som en magnet, der med dens helt specielle fodboldlege skal tiltrække pigerne og deres forældre.
Arrangementet falder fint i tråd med det arbejde, som GIF Fodbold i forvejen investerer i pigefodbolden for tiden. En pigeskoleturnering i marts måned har således været et helt lokalt initiativ, som nu ser ud til at bære frugt - især i de mindre årgange.
Interesserede piger/forældre kan kontakte Ove Lund, Keld Ravn eller Henrik Grøn.
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2000