13-03-2001

En handelschef på fuld tid måske en saga blott i Grenaa

Grenaa Blad logo

Grenaa’s handelschef Preben Andersen takker af efter to år på posten pr. den 1. april, og det er ikke sikkert, at hans stilling genbesættesMed udgangen af marts måned fratræder Grenaa’s første og hidtil eneste handelschef på fuld tid sin stilling, idet han har sagt ja tak til en lignende stilling i Svendborg på fødeøen Fyn. Der er naturligvis tale om Preben Andersen, der nåede at få to år på posten som handelschef i Grenaa. Preben Andersen tiltræder i sin nye stilling pr. den 1. april, hvor han skal koordinere og lave forskellige aktiviteter i handelsbyen Svendborg, der er dobbelt så stor som Grenaa, og hvor han utvivlsomt også får nogle lidt større budgetter at arbejde med, end det har været tilfældet i Grenaa.

Økonomien i foreningen bag Handelscenter Grenaa - der for netop to år siden blev til i en fusion mellem Grenaa Handelsstandsforening og Grenaa Cityforening - er nemlig ikke alt for god, og derfor er det heller ikke sikkert, at Preben Andersens stilling som handelschef i Grenaa genbesættes. Formanden for Handelscenter Grenaa, Jens Thøgersen, kan fortælle, at der arbejdes med flere modeller, og at alle muligheder står åbne. En afgørelse på problematikken ventes at være klar senest op til foreningens generalforsamling i Kulturhuset Pavillonen den 13. marts.

I forbindelse med sidste års generalforsamling stod det klart, at økonomien ikke var alt for god. Således var der ganske enkelt ikke penge til at redde byens julebelysning, der på daværende tidspunkt trængte til lidt mere end en kærlighed hånd som følge af flere års slitage plus diverse skader i forbindelse med orkanen den 3. december 1999. Byens julebelsyning blev reddet, men kun fordi Grenaa Byråd trådte til som en frelsende engel, og bevilgede de nødvendige midler.

Stillingen som handelschef blev oprettet i kølvandet på en ny struktur for handelslivet i Grenaa, hvor det ikke længere skulle være op til lokale (travle) forretningsfolk at skabe aktiviteter og arrangementer i midtbyen, men i stedet overlade dette arbejde til en handelschef på fuldt tid, der alt andet lige bedre ville have mulighed for at finde de rigtige arrangementer til den rigtige pris. Preben Andersen er da også kendt for - via sine kontakter i branchen - at få meget ud af lidt, men nu spekulerer man i bestyrelsen tilsyneladende i nogle modeller, hvor en fuldtidsstilling ikke indgår længere. Angiveligt for at spare på lønkontoen, og dermed få stivet økonomien i foreningen af.

Den model, som bestyrelsen vælger at gå ind for, vil ganske givet blive præsenteret på foreningens generalforsamling den 13. marts, hvor formanden, Jens Thøgersen, vil aflægge beretning om foreningens virke i det forløbne år. Det bliver første gang han prøver det, idet han overtog posten fra Tage Malling sideste år, idet dennes jobskifte fra Danske Bank i Grenaa til en stilling som administrationschef på Grenaa Havn, ifølge ham selv ikke var foreneligt med formandsposten for Grenaa’s handelsstand. Siden er Tage Malling dog vendt tilbage til midtbyen via en chefstilling i Djurslands Bank, hvor Jens Thøgersen i øvrigt også har sit daglige virke.

Fremlæggelse af foreningens reviderede regnskab foruden fonde og legater er påny lagt i hænderne på kasserer Finn Dyrbye, der efter eget ønske træder ud af bestyrelsen ekstraordinært på generalforsamlingen. Desuden er Steen Andersen, Michael Kristensen og Flemming Hyllested på valg til bestyrelsen.

Den nu start tidligere handelschef, Preben Andersen, vil også give en orientering om året der gik, og her vil han givet benytte lejligheden til blandt andet at kigge tilbage på endnu et vellykket Open By Night-arrangement i Grenaa.

[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]

© Grenaa Bladet 2000