19-02-2001

Vedrørende Karaoke på Musikhuset Aftenstjernen

Grenaa Blad logo

Anlægget består af 2 forskellige slags afspillere. Den »gamle«, en laserdisc med 12 tommer plader, som viser rigtige videobilleder som baggrund for teksten. Den »nye«, som er en CD-Graphic og, som navnet antyder, er det faktisk en almindelig CD, hvor der så som baggrund enten er en blå skærm eller grafik, som ruller over skærmen.

Ikke mindre end 3 mikrofoner er der tilsluttet anlægget, så er man bange for at stå alene, er der ikke noget i vejen for at tage en ven eller 2 med på scenen. Hastigheden på musikken kan justeres op og ned, til vi finder den, som passer til lige præcis dit toneleje. Kort fortalt, alle kan deltage.

Pladesamlingen spænder fra næsten alt med Beatles og Elvis til de sidste nye hits med Britney Spears, Backstret Boys og til sjælere med f.eks. Celine Dion, Bette Midler osv. Der er alle genrer at finde i pladesamlingen - country, blues, rock, disco, rap, soul. You name it!

De danske plader, som findes på markedet indenfor Karaokeverdenen har vi, men der er desværre størst udvalg af udenlandske titler. Omkring 135 titler er dog danske. Bamses Venner, John Mogensen, Gasolin, Dodo & the Dodo’s samt Det Brune Punktum er da heldigvis at finde og bliver da også sunget flittigt, Himmelhunden må vi heller ikke glemme, her synger alle med uden undtagelse.

[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]

© Grenaa Bladet 2000