06-11-2000 |
|
Rosa Pizza & Spareribs House er åbnet på Fasanvej i Grenaa |
![]() |
En familie bestående af tyrkiske kurdere åbnede torsdag i sidste uge et nyt spisested i Grenaa. På adressen Fasanvej 18, der senest har huset porcelænsforretningen »Brændpunkt«, slog Ahmet Akinci og lillebroderen Cengiz Akinci således i sidste uge døren op til Rosa Pizza & Spareribs House, der som navnet antyder satser på at sælge en hulens masse pizzaer, kebab- og spareribs-retter til lækkersultne grenaaensere og andre godtfolk.
Familien Akinci har befundet sig ti år i Danmark efterhånden, og i det tidsrum er det blevet til nogle restauranter/pizzeriaer. Således er Rosa Pizza i Grenaa den tredje af sin art, omend nummer to er blevet solgt fra. Den anden Rosa Pizza, som familien stadig råder over, er beliggende i Randers.
Ahmet Akinci fortæller, at initiativet med at åbne i Grenaa skyldes den omstændighed, at Grenaa er en flot og stor by, som efter hans mening er underforsynet med barbeque-marinerede spareribs som take-away eller udbringning. Noget familien har stor succes med i Randers, og derfor et koncept, som man gerne har villet overføre til Grenaa. Lokalerne fandt man på Fasanvej, men dem skulle der gøres en hel del ved, inden familien Akinci kunne slå døren op til dette nye spisested i Grenaa. Mange nødvendige installationer manglede på forhånd, så der er blevet arbejdet på stedet i 2 1/2 måned forud for åbningen.
Ellers består menukortet af 28 forskellige pizzaer plus diverse salater og kebab-retter.
Ahmet Akinci er tilfreds med både lokalerne og beliggenheden i Grenaa, og lover at han og hans hjælpere vil gøre sig store anstrengelser for at tilfredsstille de lokale ganer og maver.
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2000