06-11-2000 |
|
Har du idéer til kulturhusets næste program? |
![]() |
Således spørges der i det seneste nyhedsbrev fra Kulturhuset Pavillonen i Grenaa. Planlægningen af husets vinter- og forårsprogram er nemlig blevet indledt, og en god håndfuld arrangementer er allerede på plads. Således agter man at indlede sæsonen med et brag af en nytårskoncert lørdag den 13. januar, idet kulturhuset i samarbejde med Lions Club Grenaa afholder en koncert med den amerikanske gospel-sangerinde Lillian Boutté, der i dagens anledning har et stort og dygtigt orkester bag sig. Det er ikke første gang Lillian Boutté kommer til Grenaa med sin store stemme, men ved tidligere lejligheder har koncerten fundet sted i Grenaa Kirke. Nu bliver det altså kulturhuset i Grenaa, der kommer til at danne rammen om en Boutté-koncert.
- Derefter følger andre gode navne, men jeg røber ikke mere nu. Omkring den 1. december udkommer et nyhedsbrev, hvor samtlige arrangementer gerne skulle være på plads, udtaler kulturhusleder Hardy Andersen i nyhedsbrevet.
I den forbindelse gør han opmærksom på, at der fortsat er plads til flere gode arrangementer, og opfordrer modtagerne af nyhedsbrevet til at komme med idéer og forslag til, hvad der kunne pynte yderligere på kulturhusets næste arrangementsprogram. På en kupon kan man nedfælde sine forslag, og blandt dem, der når at indsende ét eller flere forslag til forårsprogrammet inden den 13. november, trækkes der lod om 2x2 billetter til nytårskoncerten den 13. januar.
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2000