04-09-2000 |
|
Liste klar til valg i Stenvad Sogn |
![]() |
I anledning af oprettelsen af det nye Stenvad Sogn blev der tirsdag den 29. august holdt et velbesøgt orienteringsmøde i Skyttehuset i Stenvad. Den hidtidige formand for kirkeudvalget, Ingeborg Kyed-Pedersen, Skærvad, redegjorde for, hvorfor sognet måtte oprettes. Kirkeudvalget for Stenvad sammensættes nemlig af medlemmer af menighedsrådene i Ørum og Glesborg, og det er ikke nogen heldig ordning, mener man. Dels får de pågældende medlemmer en dobbelt arbejdsbyrde, dels risikerer man, at ingen af udvalgets medlemmer er fra Stenvad. I det hidtidige udvalg sidder faktisk nu kun en enkelt beboer fra Stenvad. Derfor rejste man i 1995 ønsket om at få et selvstændigt sogn - et ønske, der nu er imødekommet. Det nye sogn omfatter ialt 575 mennesker, og bliver dermed større end mange af de nuværende sogne i kommunen. Det bliver en del af det nye pastorat Ørum-Ginnerup-Stenvad, men vil som hidtil blive betjent af præsterne Korsager, Carlsen og Laier.
Efter at Steen Bjerno, Stenvad, og Valdemar Poulsen, Ørum, havde redegjort for valgreglerne, besluttedes det at opstille en liste med følgende seks Stenvad-borgere: Gert Eriksen, Grethe Hansen. Svend Kroer, Dagny Laursen, Sven Skovmand og Ulla Skovsen. Suppleanter blev Niels Mahler Jensen og Rudy Hansen.
Hvis der opstilles andre lister, og der derfor bliver kampvalg, er der tale om en sideordnet opstilling mellem kandidaterne. Hvis dette ikke bliver tilfældet, skal Svend Kroer betragtes som det først valgte medlem.
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2000