17-07-2000 |
|
Rekord »Øjeblik« |
![]() |
Med et samlet oplag på mere end 130.000 eksemplarer ville »Øjeblik«, der giver gode råd om, hvordan man tager bedre fotos, kandidere til en førsteplads på bestsellerlisten, om en sådan fandtes. Lægges samtlige 130.000 eksemplarer i forlængelse af hinanden, kan de nå frem og tilbage over den nye Øresundsbro. En strækning på godt 30 km.
- »Øjeblik« er netop blevet genoptrykt i et oplag på 50.000 eksemplarer. Oplagets størrelse afspejler den store interesse, der er for »Øjeblik« og de mange gode fotoråd, som bogen tilbyder, fortæller Lene og Peter Weje Nielsen fra PhotoCare i Grenaa.
Bogen udleveres gratis i fotoforretningen, fordi PhotoCare til forskel fra mange andre udbydere af fremkaldelse og fotofremstilling lægger stor vægt på, at der følger vejledning med.
»Øjeblik« er skrevet af fotografen Thomas Nykrog, der tidligere har udgivet flere bøger om fotografering. Det er ligeledes Thomas Nykrog, der har taget de fotos, der illustrerer bogens sider og virker som inspiration.
Seneste udgave er blevet opdateret og rummer bl.a. et helt nyt afsnit om digitalfotografering m.m.
Skulle man komme for sent til at få et eksemplar, har mange af landets biblioteker taget bogen ind. Der skulle således også være mulighed for at låne den.
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2000