10-07-2000 |
|
140 tons højspændings-transformer på blokvogn fra Århus til Grenaa! |
![]() |
140 tons ren transportvægt kræver sin blokvogn! Dette forhold gjorde sig gældende, da en transformer med denne vægt mandag i sidste uge skulle transporteres fra Midtjyske Nets Station Mollerup ved Århus, til Mellemstrupvej i Åstrup ved Grenaa, hvor Midtjyske Net i øjeblikket etablerer en kommende 150/60 kV transformerstation i tilknytning til det eksisterende 60/15 kV stationsanlæg.
En speciel kran fra Krangården i Holstebro, var endvidere rekvireret til at deltage i transportopgaven, idet transformeren skulle løftes fra blokvognen og ned på sit transformer-leje ved den nye transformerstation. Med »gemüse«, tilbehør og olie kommer transformerens vægt i driftsklar tilstand op på 160 tons, og Midtjyske Net opererer ikke med transformere, der er større end det. Den kan således levere 150.000 kV, hvilket skulle kunne lyse en hel del elpærer op!
Transformeren er tysk - købt hos Siemens - og har faktisk stået og ventet i fem år på køreturen fra Mollerup til Grenaa. Det er der en helt speciel forklaring på.
Den 2. maj i år påbegyndte Midtjyske Net etableringen af en ny 150 kV kabelforbindelse mellem den eksisterende 150/60 kV transformerstation Mesballe ved Ryomgård og den kommende ved Åstrup. Midtjyske Net etablerer kabelanlægget for at sikre elforsyningen på Østdjursland og i Grenaa-området. Det nye kabelanlæg træder i stedet for den oprindeligt planlagte - og myndighedsgodkendte - 150 kV luftledning fra Mesballe til Åstrup. Det er her den lange ventetid for transformeren ved Station Mollerup kommer ind i billedet, for der gik i den grad politik og ikke mindst borgergruppe-protester i sagen. Faktisk så meget, at det lykkedes at få stoppet luftledningsprojektet, og siden konverteret det til kabelprojekt. Èt af argumenterne har blandt andet været det, at det alligevel om føje år bliver et myndighedskrav, at højspænding skal i jorden og ikke hænge i luften.
28 km. langt kabelanlæg
Kabelanlægget, der er cirka 28 km. langt, består af to kabelsystemer med hver tre enlederkabler, som er sammenbundet i trekant. De to kabelsystemer etableres i hver sin kabelgrav med en indbyrdes afstand på cirka tre meter. Kablerne nedgraves i en dybde af cirka 1,4 meter. Skanska Jensen A/S er entreprenør på gravearbejderne, medens NCC Danmark A/S forestår rørunderboringerne ved større veje og vandløb etc.
150 kV kablerne leveres i længder på 1.200 meter og på tromler, der har en diameter på 4 meter. En kabeltromle med kabel vejer cirka 14,5 tons!
På strækningen Mesballe-Åstrup har cirka 80 lodsejere ved underskrivelse af en deklaration givet tilladelse til, at kabelanlægget kan etableres. Det passerer igennem tre kommuner, Midtdjurs Kommune, Nørre Djurs Kommune og Grenaa Kommune. Anlægsarbejderne på kabelanlægget og de tilhørende stationsanlæg forventes at være afsluttet, så kablet kan sættes i drift i løbet af december måned 2000.
En meget vigtig del af anlægget blev således etableret i mandags, da den 140 tons tunge transformer blev kørt fra Århus til Grenaa, og derpå placeret nænsomt i sit leje ved den nye 150/60 kV transformerstation i Åstrup.
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2000