03-07-2000 |
|
1 million kroner til Børnehaven Landsbyen |
![]() |
Grenaa Byråd bevilgede på sidste uges byrådsmøde 1 million kroner til renovering af de tre børnehavebygninger i Børnehaven Landsbyen - den tidligere flygtningelandsby på Robstrup Mark ved Grenaa. Der er udarbejdet en renoveringsplan for de tre bygninger - ialt 750 m2 - og renoveringen medfører, at anlæg og bygninger herefter bliver tidssvarende.
Renoveringsplanen omfatter døre, vægge, gulve og vinduer, lyddæmpende foranstaltninger, 3 nye køkkener inklusive hvidevarer, en forbindelsesgang, et cykelskur, en sideudvidelse af Robstrupvej med asfalt og endelig renovering af grusvej, forplads og cykelsti.
Alt ialt skulle disse forbedringer altså koste omkring 1 million kroner, og kan finansieres af i forvejen afsatte midler til permanent etablering af Børnehaven Landsbyen som kommunal børnehave. Børnehaven Landsbyen indgår i øvrigt også i en større helhedsløsning på daginstitutionsområdet i Grenaa, der blandt andet indebærer, at Børnehaven Fuglereden i Fuglevænget sandsynligvis nedlægges/udfases og børnehavebørn og personale flyttes ud i Landsbyen. Et kraftigt dalende børnetal i kommunen er årsag til denne strukturændring på daginstitutionsområdet.
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2000