12-06-2000

Studielegater til fire unge fra Unidanmark-Fonden!

Grenaa Blad logo

Unidanmark-Fonden Djursland Nord har påny uddelt studielegater til fire unge mennesker fra bankens område, der er i færd med at tage en videregående uddannelse, som inkluderer et studierelevant udlandsophold. Fra venstre ses formanden for Bankrådet Niels Rovsing, Anja Daugbjerg Hansen, filialdirektør Bent Nørsten, Jette Miller, Klaus Myging, Rasmus Bech Hansen og Kirstine Bille, som repræsenterer Grenaa Tekniske Skole i studielegatkomitéenUnidanmark-Fondens Studielegat Djursland Nord er blevet uddelt for 6. gang. Det foregik sædvanen tro i Unibank's lokaler på Torvet i Grenaa onsdag i sidste uge, hvor den nye formand for bankrådet, Niels Rovsing - der har afløst den mangeårige formand Peter Collet på posten - uddelte legater til fire unge mennesker fra bankens område, der i øjeblikket lægger et stort engagement i en uddannelse, der inkluderer et udlandsophold. Det er her midlerne fra Unidanmark-Fonden kommer ind i billedet med legater i størrelsesordenen 4.-5.000 kroner. Niels Rovsing kunne indledningsvis - efter velkomsten ved bankdirektør Bent Nørsten - glæde sig over, at det i denne omgang var lykkedes at få fat i dem, det virkelig handlede om: De unge under uddannelse. Det har ofte været sådan ved disse uhøjtidelige seancer, at forældrene i børnenes/de unges fravær fra fædrelandet, har måttet modtage legaterne på deres afkoms vegne. Men i år stillede alle fire legatmodtagere op til overrækkelsen.

- Anja Daugbjerg Hansen, Århus - men født og opvokset i Grenaa - har studeret biologi på Århus Universitet siden 1994. Hun specialiserer sig i marinebiologi, og indsamling af data til en speciale-rapport involverer blandt andet et udlandsophold i Malaysia. Derfor fik hun et legat.


- Jette Miller, Århus - men opvokset i Emmelev i Nørre Djurs - studerer statskundskab på Århus Universitet, og hendes studium inkluderer et ophold i den forhenværende britiske kronkoloni Hong Kong, der nu er på kinesiske hænder. Derfor fik hun et legat.


- Rasmus Bech Hansen, Bønnerup Strand, har planer om at tage en mastergrad på det berømte Harvard University i USA omkring forholdet mellem politik og medier. Derfor fik han et legat.


- Klaus Mygind, født og opvokset i Ramten i Nørre Djurs, studere p.t. til civilingeniør med speciale i virksomhedssystemer - forholdet mellem ledere og ansatte - på Ålborg Universitet, og i så henseende skal han på et udlandsophold på den anden side af jordkloden på Monarch University i Melbourne i Australien. Derfor fik han et legat.


Til stede ved seancen var også et medlem af studielegatkomitéen i skikkelse af Kirstine Bille fra Grenaa Tekniske Skole.


[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]

© Grenaa Bladet 2000