03-04-2000 |
|
Hug til Marianne Jelved fra Metal Grenaa's formand! |
![]() |
Der var drøje hug til landets økonomiminister Marianne Jelved, da Dansk Metalarbejderforbunds Grenaa-afdeling den 27. marts kunne afholde ordinær generalforsamling i Metals lokaler i Nygade i Grenaa. Det var formanden Elo Møller, der uddelte huggene, og det gjorde han på grund af ministerens udtalelser over den seneste overenskomst på arbejdsmarkedet.
- Næppe var blækket tørt på den fireårige aftale på industriområdet, før et par arbejdsmarkedsforskere og politikere havde travlt med at undsige forliget. Herimellem Marianne Jelved, der kun en uge efter det indgåede forlig på værste skolemesterfacon blander sig, og kritiserer den indgåede aftale. Marianne Jelved er skuffet over, at danske lønmodtagere i forbindelse med overenskomstforhandlingerne har krævet - og fået en sjette ferieuge. Hun betegner det som »usolidarisk«, at det, der med er regeringsindgreb i storkonflikten i 1998 startede som en feriefridag, og tre omsorgsdage for børnefamilier, nu skal gøres til en generel ekstra ferieuge, sagde Elo Møller, og fortsatte:
- Økonoministeren har beregnet, at den ekstra ferieuge vil belaste statsbudgettet med op mod 7 milliarder kroner om året, og hun truer med nedskæringer i statsbudgettet, eller øgede skatter, for et tilsvarende beløb, hvis det ikke lykkes at hæve produktionen. »Jeg ville foretrække, at man arbejdede mere, men det har man ikke valgt«, siger ministeren. Her vil jeg gerne indskyde en fodnote: Samme minister har selv lige været med til at bevilge folketingsmedlemmerne er skattefrit diættillæg på 45.000 kroner, samt en væsentlig lønforhøjelse. Her skulle man ikke yde mere, for at få del i de forhøjelser!! Så Marianne Jelveds udtalelser er i den grad malplacerede, og udtryk for en total manglende forståelse for sammenhænge i det virkelige liv uden for de politiske regnemesterkontorer på Slotsholmen og nærmeste omegn. Det er også udtryk for en urimelig foragt for den frie forhandlingsret, og de urafstemninger om aftalen, der netop er afsluttet, bemærkede formanden.
- Både den sjette ferieuge, og de øvrige elementer i de indgåede overenskomster er udtryk for et forhandlingsresultat, hvor parterne ganske nøje har vurderet, hvad produktionen kan bære. Med et resultat, parterne selv har aftalt, og selv kan administrere uden at få trukket uigennemtænkte politiske løsninger ned over hovedet. Her har hensynet til at sikre ro på arbejdsmarkedet de næste fire år med garanti også vejet tungt. Og nok så afgørende, så ved virksomhederne - og regeringen - hvad omkostningerne er i en meget lang periode. Det er slet ikke så ringe endda, så mit råd til Marianne Jelved skal være: Tænk over, hvorfor du har fået to ører, og kun én mund, så for fremtiden bør du nok tænke før du taler, rundede formanden svadaen af.
Grenaa-afdelingen har for nærværende 1243 medlemmer til en gennemsnitlig løn på 121 kroner og 19 øre pr. time (oktober-kvartal 1999). Heraf var der 93 ledige mænd og én enkelt ledig kvinde pr. uge 7.
Formanden lagde ikke skjul på, at det seneste års helt stor negative begivenhed var lukningen af NEG Micon's fabriksanlæg i Grenaa. Noget han på grund af tavshedspligt ikke kunne komme nærmere ind på. Blot kunne han sige, at Metal Grenaa havde gjort alt hvad der stod i afdelingens magt, og lidt til, for at forhindre lukningen.
I sin beretning udtrykte han også bekymring for de garantier, som diverse toppolitikere har udstedt med hensyn til den fortsatte bevarelse af folkepensionens grundbeløb.
- Jeg synes, jeg har hørt noget lignende før omkring efterlønnen. Sporene skræmmer unægteligt, sagde Elo Møller.
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2000