27-03-2000

Fysiurgisk massage i Natur Balance Huset

Grenaa Blad logo

Den alternative behandler Iris Christiansen, Gjerrild, er den næste foredragsholder i Natur Balance Huset i Grenaa, som holder til i Kulturhuset Pavillonen. Det sker mandag den 3. april.


Iris Christiansen kalder sig eksamineret behandler og beskæftiger sig med fodpleje, sygepleje, zoneterapi og fysiurgisk massage. Og det er netop om sidstnævnte behandlingsform hun vil fortælle denne aften i Natur Balance Huset, der er oprettet af en række lokale, alternative behandlere.

- Massage er godt for både krop og psyke. Det kan lære én at fornemme sin krop bedre, blive opmærksom på ømme punkter, hvor man holder igen og ikke rigtig slapper af. Det er rart når nogen tager hånd om én. Når noget er rart vil man helt automatisk slappe af og selv gøre sit til, at kroppen kan få en pause og derved spænde af, hvilket der er brug for i vores fortravlede hverdag. Det er altid bedre at forebygge end at helbrede, siger Iris Christiansen forud for foredraget i Natur Balance Huset mandag i næste uge.

[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]

© Grenaa Bladet 2000