27-03-2000 |
|
Socialdemokratiet har afholdt dette års generalforsamling |
![]() |
Grenaa Socialdemokratiske Partiforening har afholdt sin årlige generalforsamling. Det foregik i SID's lokaler i Østergade i Grenaa, hvor 40 medlemmer var mødt op. Partiforeningens årsberetning blev fremlagt af formanden Jens Johan Richardy. I beretningen gjorde han blandt andet opmærksom på, at tingene indenfor det offentlige ikke skal laves om for enhver pris. Man skal passe på, at det ikke går for hurtigt og derved miste jordforbindelsen. Forandringer skal helst være til gavn for kommunens borgere, sagde formanden med henvisning til de udliciterings-planer, der opereres med i kommunalt regi for tiden.
Regnskabet for 1999 kunne udvise et flot resultat på små 20.000 kroner. Det blev vedtaget at fortsætte med uændret kontingent for 2000. Formanden Jens Johan Richardy opnåede genvalg på posten, og det samme skete for bestyrelsesmedlemmerne Keld Christensen, Ole Andersen og Bodil Jensen.
Grenaa Partiforening har i øjeblikket 215 medlemmer, hvilket er nogenlunde status quo i forhold til samme tidspunkt for et år siden.
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2000