28-02-2000

FOF tilbyder kurser for vordende og nye mødre

Grenaa Blad logo

Folkeligt Oplysnings Forbund tilbyder kurser i fødselsforberedelse og efterfødselskursus. De næste kurser starter henholdsvis den 8. og 6. marts og gentages igen i maj måned. Også spædbarnsmassage er ét af FOF's mange tilbud for børnefamilierne - første gang den 2. marts. FOF's afspændingspædagog Helle Stubbe Teglbjerg, som underviser på fødselskurserne, fortæller her lidt om, hvad der kommer til at foregå på kurserne:


- Jeg er afspændingspædagog, og har undervist i fødselsforberedelse og efterfødsel gennem 8 år. Kurserne udvikler sig hele tiden for at følge med tiden og deltagernes behov. Meget kort fortalt er formålet, gennem fysisk opmærksomhed og træning, at forbedre kroppens funktioner til gavn for både mor og barn, og samtidig selv være herre over sine spændingsforhold i kroppen. Der er mange ting, der påvirker dette, men meget forenklet sagt: Jo mere man kan give efter og åbne op, jo lettere vil fødslen gå, fortæller Helle Stubbe Teglbjerg.


Som noget nyt vil de gravide få tilbudt en time med individuel vejledning og/eller behandling. Og mændene kan være med en aften i selskab med en jordemoder.


- På kurset vil vi hver gang bevæge os, lave øvelser til at styrke og afspænde især de belastede muskler og led, øge kredsløbet og kropsbevidstheden. Ligeså vil afspændingsteknikker blive indøvet, fortsætter hun.


Interessede kan kontakte FOF's skoleleder Lene Fribo eller Helle Stubbe for yderligere information og/eller tilmelding til kurserne.

 

[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]

© Grenaa Bladet 2000