07-02-2000 |
|
FOF opretter afdeling i Nørre Djurs Kommune |
![]() |
Efter lokalt initiativ er der blevet oprettet en ny afdeling af FOF i Nørre Djurs Kommune. Formålet er at give egnens borgere og virksomheder et bredere udbud af kurser i det lokale område.
- Kursusudbuddet det første halve år vil være begrænset. Ikke fordi vi mangler ideer eller gode lærere, men p.g.a. økonomi. Tilskud efter folkeoplysningsloven skal søges i oktober/november året inden undervisningen skal foregå, og på det tidspunkt var der ingen planer om en ny FOF-afdeling, siger formanden Steen Bjerno.
Alligevel er det lykkedes at få etableret et PC-startkursus, et kursus i fremstilling af hjemmesider og to mere kreative kurser, bl.a. akvarelmaling. De første kurser vil alle foregå i Den Gamle Gaard i Stenvad.
Hvis der viser sig interesse for det, vil vi også hurtigt kunne etablere andre edb-kurser, herunder PC-kørekort og mere specifikke virksomhedskurser.
- For at få en effektiv administration og en optimal udnyttelse af gode ideer og ressourcer, har vi valgt at arbejde tæt sammen med FOF Grenaa og Midtdjurs, herunder at Lene Fribo, Grenaa, stå for de fleste praktiske, administrative opgaver, udtaler Steen Bjerno.
Den nye bestyrelse består af følgende: Steen Bjerno (formand), Stenvad, Erik C. Petersen, Stenvad, Kirsten Kaagh Mogensen, Bønnerup, Benny Hammer, Grenaa, Anne Marie Laursen, Stenvad, Randi Pedersen, Stenvad, Torkill Østergaard, Grenaa.
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2000