10-01-2000

Vagtskifte hos SF i Grenaa Byråd

Grenaa Blad logo

Der var vagtskifte tirsdag i sidste uge i Grenaa Byråd hvad angår SF Grenaa's enlige byrådsmandat. SF's repræsentant i byrådet siden den 1. januar 1994, Allan Andersen, fik på egen anmodning lov til at udtræde af byrådsarbejdet af de øvrige 18 medlemmer, og samtidig sagde man velkommen til efterfølgeren, lektor og antikvitetshandler Tom Mortensen, i hans egenskab af 1. stedfortræder til Grenaa Byråd fra samme SF-liste, der daterer sig tilbage til det seneste kommunalvalg i november 1997, hvor SF i øvrigt ikke var mange stemmer fra at få ham med ind i byrådet på et 2. mandat. Nu har han imidlertid alligevel fået sæde i byrådet, og det sker fordi Allan Andersen netop i denne måned er startet på et nyt job i Holstebro, som han forventer at flytte til omkring den 1. juni. Frem til årsskiftet har han været leder for et bofællesskab og aktivitetscenter i Ålunden i Grenaa for psykisk udviklingshæmmede under Århus Amt. Det er planen, at han i de første måneder skal køre frem og tilbage mellem Holstebro og Grenaa, og

som følge deraf vil det være svært for ham at udfylde pladsen i Grenaa Byråd på tilfredsstillende måde - herunder posten som formand for Børne- og Ungdomsudvalget. Derfor skiftet allerede nu inden han flytter.


Der var ved konstitueringen af det siddende byråd indgået aftale mellem SF, Grenaa Listen og Socialdemokratiet, og Styrelsesloven siger, at de ledige udvalgspladser med videre besættes af samme gruppe, som oprindeligt har besat pladserne. Det vil sige, at Tom Mortensen går direkte ind og besætter Allan Andersens formandspost i Børne- og Ungdomsudvalget, Beredskabskommissionen og Anholtudvalget. Der skulle imidlertid findes en ny stedfortræder til Folkeoplysningsudvalget, som Tom Mortensen i forvejen er medlem af, og hvor han i øvrigt sidder på formandsskabet. Dette stedfortræderskab gik i stedet til Valdemar Haumand (S). Eneste hængeparti er Allan Andersens post som stedfortræder for lejerrepræsentanten i Huslejenævnet. Den post kan først besættes på et senere møde efter indstilling fra Lejernes Landsorganisation.


Tom Mortensen er i indeværende byrådsperiode valgt til medlem af bestyrelsen for Grenaa Produktionsskole, men Tom Mortensen har anmodet om at blive fritaget for denne post på grund af byrådsarbejdet. I hans sted udpegedes Carsten Andersen, Damkærvej 34 i Ålsø.


Farvel til en energisk SF'er

Borgmester Gert Schou (S) gav Allan Andersen nogle ord med på vejen lige inden SF'eren forlod sin stol i byrådet for sidste gang.


- Du har ageret energisk, aktivt og flittigt - først og fremmest som SF'er - og vi er nok nogle stykker, der kommer til at savne din energiske debatform. God vind fremover, sagde borgmesteren.


Allan Andersen erkendte for sin del, at det ikke var uden vemod, at han forlod Grenaa Byråd efter seks års uafbrudt mandat, men at skiftet til et nyt job i en ny by var sket efter moden overvejelse i samråd med familien. Han erklærede at jobbet i Holstebro er en kæmpe-udfordring, som han ikke kunne sige nej til. Med hensyn til det fremtidige debatniveau mente han nok, at efterfølgeren ville være i stand til at give de øvrige partier i byrådet kvalificeret modspil.


Adskillige saglige, velforberedte og velargumenterede indlæg senere - i løbet af den øvrige del af byrådsmødet - havde Tom Mortensen bevist rigtigheden af denne påstand. Byrådsarbejdet er ham da heller ikke fremmed. Han har i en årrække været medlem af den baggrundsgruppe i SF, som har hjulpet Allan Andersen med at forberede sager og indlæg i bestræbelserne på at markere SF's holdninger til dette og hint på markant vis gennem årene. Enkelte gange har han som SF's 1. stedfortræder endvidere afløst Allan Andersen i byrådssalen, når denne har måtte melde afbud, og han har også stillet op til flere byrådsvalg, uden dog at opnå direkte valg, men nu er han altså så at sige kommet ind af bagdøren.

 

[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]

© Grenaa Bladet 2000