04-10-1999 |
|
Frank Jensen, Niels Fogh og Brian Gissel |
![]() |
Disse tre Grenaa-gutter - Frank Jensen, Niels Fogh og Brian Gissel - gennemførte alle tre Berlin Marathon søndag den 26. september. Det skete i selskab og konkurrence med ikke mindre end 23.000 løbere, 4.000 på rulleskøjter plus kapgængere, kørestolsbrugere med flere. Der er med andre ord tale om ét af de absolut største og mest velorganiserede marathon-løb på hele kloden. Cirka 1 million tilskuere fulgte løbet, der strakte sig fra klokken 9 om formiddagen til klokken 14 om eftermiddagen. Om aftenen kunne man ikke se, at hele byen havde stået på den ende. Jo, det er et effekttivt folkefærd det tyske.
Det var første gang de tre grenaaensere løb Berlin Marathon, men langt fra første gang de løb marathon. Alle tre har således tidligere år deltaget i Hamborgs marathon-løb, men i år skulle det noget større Berlin Marathon prøves.
Der blev tale om en rigtig god tur til en europæisk storby, hvor de tre stillede op som Team Simas, idet den lokale virksomhed Simas Filters Denmark havde leveret jakker, bukser og løbetrøje/T-shirt til løberne. 10 løbere fra Hjerteforeningens Motionsklub i Grenaa stillede også op, og iblandt dem befandt den danske mester i halvmarathon, Sidsel Rasmussen, fra Grenaa sig. Hun løber nu for AGF i Århus, og klarede de 42 kilometer i tiden 3 timer og 19 minutter. En flot tid, men dog et stykke fra den kenyanske vinder på spindesiden. Hun satte ny verdensrekord på distancen med 2.20.43. Sidste år blev der sat verdensrekord for mændene i tiden 2.06.05, og man var igen tæt på en verdensrekord, da den mandlige vinder i år - som i øvrigt også var fra Kenya - løb på 2.06.43. Fantastiske tider!! De tre løbere fra Grenaa lod da også eliteløberne om at kæmpe om topplaceringerne uden at løbe alt for meget i vejen. Niels Fogh løb på 3.25.00, Brian Gissel på 3.52.00, mens Frank Jensen løb på 4.05.00. Et godt stykke fra hans p
ersonlige rekord på 3.24.00 fra sidste års Hamborg Marathon, men han var stærkt plaget af vabler undervejs, og temmelig mærket af at have gennemført en Iron-man tidligere på sommeren ved Fredericia. 3,8 kilometers svømning, 180 kilometers cykling efterfulgt af 42 kilometers løb. 12 timer og 28 minutter tog det for Frank Jensen at gennemføre denne Ironman - og det trak tænder ud skulle vi hilse og sige.... Undervejs nedsvælgede han således 16-17 liter væske for at holde kroppen kørende!
Brian Gissel satte i øvrigt personlig rekord med sine 3.52.00. ved dette års Berlin Marathon, der blandt andet inkluderede masser og gøgl og larm i gaderne under løbet. Og 89.000 bananer og 60.000 æbler til løbernes maver foruden masser af drikkelse.
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2000