27-09-1999 |
|
Pondus Cup-stævne på Åstrup Stadion |
![]() |
JBU Region 3, der dækker Århus og Vejle amter, afvikler søndag den 3. oktober Pondus Cup-finalestævner - Danmarks største afsluttende stævne for 7-mandshold - i samarbejde med Den Danske Bank og lokalt Åstrup/Hammelev Fodbold, og det foregår altsammen på Åstrup Stadion ved Grenaa.
Pondus Cup-finalestævnerne afvikles 13 steder ved klubber i Region 3. Der skal spilles 615 kampe på 82 7-mands baner inden de 26 regionsvindere er fundet. Det forventes således, at mellem 8.000-10.000 spillere, ledere, forældre med mere, vil være med til dette års Pondus Cup-finalestævner.
JBU Regio 3 har i 1999 oplevet en tilvækst af tilmeldte 5- og 7-mands hold - således har mere end 1500 hold deltaget i den løbende turnering. Udfra de 1500 turneringshold har 352 hold kvalificeret sig gennem efterårets resultater til disse Pondus-finalestævner.
Region 3 bruger 13 af regionens mere end 300 klubber til at afvikle stævnet, og det har krævet længere tids forberedelse at stable et sådant arrangement på benene. JBU Region 3 ser frem til, at spillere, ledere med videre får en god oplevelse som afslutning på udendørs-sæsonen.
Det er Mikroput årgang 1992, der stiller op til kampene på Åstrup Stadion. 32 hold skal dyste på 8 baner, og vinderne vil være kåret efter 54 kampe. Præmieoverrækkelsen sker midt på eftermiddagen ved centerfilialdirektør Tage Malling fra Den Danske Bank i Grenaa.
Op mod 1000 spillere, ledere, forældre med videre forventes at indtage Åstrup Stadion på søndag.
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2000