19-07-1999 |
|
Keramiker bager små »væbnere« i gasovnen |
![]() |
Ebeltoft Kunstforening er nu klar med sin Sommerudstilling II, hvor folk om aftenen kan se på kunst i Kunstbygningen, Jernbanegade 15 i Ebeltoft, spændende keramik, skulpturer og malerier hele juli måned med sidste udstillingsdag 1. august. Der holdes fernisering lørdag den 17. juli kl. 11-14. Som ved første juli-udstilling er der også denne gang mange kunstnere, ikke færre end 17, med i lokalerne på første sal, og en af de spændende udstillere er keramikeren Inger de Groot, Egsmark Strand ved Ebeltoft, der er hollandsk gift og sammen med sin Herman bor i et moderniseret, ombygget og udvidet sommerhus, som hendes forældre tidligere ejede.
I sin lille »hule« - et tidligere køjerum - sidder Inger de Groot i fritiden og skaber sine små, mytiske (IKKE myStiske!!) figurer, der har et præg af stolte mayaindianere og med mindelser om en forfinet kulturs mennesker, såvel i ansigtsform som i holdning og klædning.
- Jeg former mine små skikkelser og masker af keramisk ler og brænder dem herefter ved en gradueret brænding i en gasovn, forklarer Inger de Groot, hvis statuetter med deres gulbrune farver og »brændte« kanter mest af alt minder om kransekage.
Når gassen »løber rundt« i ovnen, får figurerne sorte pletter på f.eks. næserne og andre fremspringende punkter, men folk kan godt lide »anløbne ting«, og Inger de Groot er helt overvældet over den interesse, hendes »små væbnere«, som hun kalder dem, har fået. Hun har tidligere med succes udstillet på Ebeltoft Kunstforenings påskefestival ‘99 og er også med på Kraka-udstillingen i Knebel her i sommer udover altså Kunstbygningen i Ebeltoft hele juli.
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2000