24-05-1999 |
|
Det 3. Open-by-night i Grenaa står nu for døren |
![]() |
Det 3. Open-by-night i Grenaa står nu for døren. På handelschefens kontor har der de seneste uger været utrolig stor aktivitet, netop for at gøre denne aften så god som overhovedet muligt.
Der er udarbejdet et meget omfattende program, som De kan se andetsteds i avisen.
For at dette har været muligt, har det været nødvendigt med et meget stort samarbejde, og jeg vil i den anledning gerne sige tak til alle involverede samarbejdspartnere.
Det drejer sig ikke mindst om Grenaa Kommunes administration, Grenaa FC, Kulturelt Samvirke og detailhandlerne i byen.
Tak til alle for Jeres store opbakning. Tak fordi I vil være med til at holde åbent, og dermed være med til, at Grenaa igen får en god og velfortjent omtale som handelsby nr. 1 på Djursland.
Jeg vil samtidig byde alle vore gæster velkommen til en spændende aften. Jeg håber, at I vil være med til at gøre aftenen festlig, samtidig med, at I forhåbentlig kan gøre nogle ekstra gode indkøb.
Venlig hilsen
Tage Malling
Formand for Handelscenter Grenaa.
Rock på Grisetorvet
Tre lokale rockorkestre trykker den af på Grisetorvet under Grenaa »Open by Night«. Det foregår på Grisetorvet, hvor henholdsvis M.U.H.A.D., Blues Cross og May B'Noiz stiller op til en gang rock og rul!
Første band på scenen er M.U.H.A.D., der spiller fra kl. 20.00 til kl. 20.45. Bandet har eksisteret i cirka 3 år og består af Esben Kvorning, trommer, Palle »Pop« Overgård, bas/sang, og Henrik Jensen, guitar/kor. Musik og tekst er selvkomponeret, men indimellem kan der snige sig et covernummer ind i repertoiret. Musikstilen er pop/rock tilsat godt med gang i den.
Blues Cross går på scenen fra klokken 21.00 til kl. 21.45. Som navnet antyder bliver der tale om en omgang svedig blues og bluesrock, som er garant for lige dele gang i den og tung, langsom bluuues, der rammer lige dér, hvor hjertet gerne skulle sidde. Forrest på scenen kommer den suverænt kønneste del af Blues Cross til at stå i skikkelse af Heidi Øgendahl og Mariann Sørensen, som agter at gøre publikum den store tjeneste det er, at forhindre de øvrige bandmedlemmer i at synge! Med guitaren finder man Brian Boisen, der står og luner sig, når han ikke lige gider at fyre en sprængfarlig solo af. Bag alle de andre gemmer »rytmeboksen« Carsten »Humle« Sørensen sig, mens alderspræsidenten Palle Møller stadig forsøger af vride et par rene toner ud af bassen.
Sidste band på Grisetorvet er May B'Noiz, der spiller fra kl. 22.00 til kl. 23.00. Bandet spiller en god krydderiblanding af melodisk rock fra 70'erne, 80'erne og 90'erne. Med andre ord udødelige klassikere lånt af kunstnere og store navne som AC/DC, Guns'n Roses, Van Halen, The Sandmen, Pearl Jam, D.A.D og mange flere. May B'Noiz er fire jyske knægte med en gennemsnitsalder på 23 år. Anders Jørgensens hårdføre stemmebånd sørger for vokalen, som bakkes op af Jimmi Kleiners tunge basgange, Morgan Dam's ekvilibristiske guitarspil og Carsten »Humle« Sørensens - han får en travl aften - tilbagelænede trommespil.
Grenaa Blæserne får en travl aften
Det lokale blæserorkester, Grenaa Blæserne, der igennem mere end ti år har optrådt ved snart sagt enhver tænkelig officiel lejlighed i Grenaa og omegn, er naturligvis også en del af programmet under Grenaa »Open by Night«. Faktisk får det lokale orkester en særdeles travl aften, idet de skal optræde tre gange i løbet af aftenen, og det hele tre forskellige steder i byen.
Første optræden finder sted ved Kvickly i Nørregade i tidsrummet fra klokken 19.00 til kl. 19.30. Dernæst rykker de instrumenter og nodestativer med mere til Djurslands Museum/Dansk Fiskerimuseum for at sørge for den musikalske underholdning ved Søndergade/Kannikegade. Det sker i tidsrummet fra kl. 20.00 til 20.30. Derefter er orkestrets medlemmer ganske givet ved at blive lidt småtørre i halsen efter al den blæsen og trutten, så derfor har man på strategisk vist planlagt, at aftenens sidste optræden foregår ved Det Gyldne Krus i Lillegade, hvor én af orkestrets mest energiske og erfarne skikkelser, trompetisten Henning Stoffer, er værtshusholder/restauratør. Det kommer til at foregå mellem kl. 21.00 og kl. 21.30, hvorefter orkestrets medlemmer får lejlighed til at skylle hals og svælg ovenpå en særdeles aktiv aften udi blæsermusikken.
Grenaa Harmonika Klub vil også bidrage til den musikalske underholdning denne aften ved at spille i Østergade/Kannikegade i tidsrummet mellem kl. 20.00 - 22.00.
Markedsdag og underholdning i museumsgården
Museumsgården til Djurslands Museum/Dansk Fiskerimuseum kommer også til at sprudle af liv og glade dag i forbindelse med Grenaa »Open by Night«. Det er muséet, der i et samarbejde med Grenaa FC og Teaterselskabet, vil sørge for liv og glade dage i museumsgården i form af gengivelse af en markedsdag for 150 år siden med boder, folkedans og teater. Det sker som en kobling til, at Danmark dagen derpå den 5. juni kan fejre 150 års jubilæet for vedtagelsen af Danmarks Riges Grundlov.
Der vil være boder med smedning, fluebinding, uldbehandling, skæftning af knive foruden salg af husflidsting, krydderdrikke, kryddereddike, mjød, spidstegt lammekød, pølser, røget fisk, brød, gammeldags pandekager og forskellige drikkevarer.
Folkedansen præsenteres af folkedansere og spillemandsmusikere fra Grenaa FC Folkedanserne i form af en opvisning klokken 18.00. Og så sørger Teaterselskabet i Grenaa for opførelse af forestillingen »Den utro hustru« i to ombæringer. Første gang kl. 19.00 og anden og sidste gang klokken 21.00.
Der vil være gratis adgang til museumsgården/markedspladsen såvel som til muséet hele aftenen.
Museumsgården i Grenaa
Museumsgården i Grenaa vil også være fyldt med liv og glade dage i forbindelse med Grenaa »Open by Night«. Folkedansere og spillemandsmusikere fra Folkedanserforeningen Grenaa FC sørger for en folkedanseropvisning kl. 18.00, samtidig med, at hele museumsgården er omdannet til en historisk markedsplads med en masse forskellige boder med demonstration af gamle håndværk og salg af mad og drikke fra gamle dage.
Teaterselskabet i Grenaa deltager også ved dette aftenarrangement i museumsgården med opførelsen af forestillingen af »Den utro hustru«.
Square Dance-opvisninger i Grenaa
Kattegat Square Dance giver opvisning i New Style Square Dance på Grisetorvet fra kl. 19.15 - 20.00. Denne moderne form for square dance er særdeles konditionskrævende, for der er sandt for dyden fart over feltet, idet disse new-style square-dansere kaster rundt med og danser ind og ud imellem hinanden!
Knap så hurtigt går det, idet der danses Modern Square Dance, og det vil Djurs Square Dance Club give smagsprøver på i forbindelse med opvisninger i Nørregade ved Djurslands Bank i tidsrummet mellem kl. 20.00 - 23.00.
Der danses i »squares« (firkanter), hvor hver square består af fire par. Selve dansen foregår med gåtrin, hvorfor alle - ung som gammel - kan være med.
Lokale gymnaster vil vise hvad de duer til!
De lokale gymnaster vil også vise hvad de duer til denne juni-aften. Børne- og ungdomsgymnaster fra henholdsvis Trustrup-Springerne og Grenaa Idrætsforenings Gymnastikafdeling vil sørge for flotte gymnastikopvisninger under Grenaa »Open by Night«. Trustrup-Springerne vil for sin del lave en opvisning på Torvet i tidsrummet mellem klokken 19.30 - 20.00, mens GIF's gymnaster lidt senere på aftenen vil lave en opvisning i rytmeserie og spring sammesteds. Det sker i tidsrummet mellem kl. 21.00 - 21.30.
Karateopvisning med ildshow på Torvet!
Grenaa Karate Skole sørger for et flot opvisnings-show i tidsrummet mellem klokken 23.00 - 23.15 - med andre ord efter mørkets frembrud. Og det er der en ganske gennemtænkt grund til, for karatefolkene agter nemlig at garnere deres opvisning, hvor de gennembryder forskellige effekter med henholdsvis karateslag og karatespark, med et flot ildshow. Der vil med andre ord blive stukket ild til de effekter, der skal gennembrydes, og det vil selvsagt have en flot effekt, når det foregår efter at solen er gået ned.
Idet karate-folkenes opvisning er færdig lakker Grenaa's »Open by Night 1999« mod enden, og sædvanen tro bliver det med et effektfuldt og fejende flot og festligt fyrværkeri fra Kvickly's tag. Det sker klokken 23.30, og det bliver påny et festfyrværkeri, som man ganske enkelt ikke må gå glip af.
Traktortræk-traktorer
I Mogensgade ved Torvet i Grenaa kan man i forbindelse med »Open by Night« opleve rigtige traktortræk-traktorer. Det er Østdjurs Landboungdom som viser flaget ved denne lejlighed. Østdjurs Landboungdom er en forening af unge mennesker i alderen 16-36 år, der alle mere eller mindre har tilknytning til landbruget. Foreningen har arrangementer i løbet af året - både af faglig og knap så faglig karakter - for eksempel Traktortræk. Landboungdommen er en landsdækkende organisation, der blandt andet laver kurser i organisationsarbejde. Østdjurs Landboungdom vil under Open by Night-arrangementet benytte lejligheden til at lave PR for foreningen i almindelighed og for Traktortrækket, der foregår i Kalkbakkerne ved Grenaa Havn dagen derpå lørdag den 5. juni, i særdeleshed.
Efter 11 år med et årligt traktortræk-arrangement i Kolind, har man nu af pladsmangel måttet flytte arrangementet til Grenaa. Traktortræk fungerer på den måde, at en given traktor skal trække en tonstung slæde, der kan justeres i modstandskraft afhængigt af den enkelte traktors motorkraft. Og så gælder det ellers bare om at komme derudaf. Landboungdommen og deres traktorer kan opleves i Mogensgade ved Torvet i tidsrummet mellem klokken 19.00 - 23.00.
Streetshow på rulleskøjter fra Subway Club
Subway Club fra fritidshjemmet Enggården i Grenaa står for et streetshow på rulleskøjter inklusiv opvisning og workshop fra klokken 19.45 - 20.30 i forbindelse med »Open by Night«- arrangementet i Grenaa. Det foregår i Lillegade/Smedestræde. Her vil de unge rulleskøjte-ekvilibrister præsentere forskellige eksempler på spring og flyvehop, foruden tricks på gelænder samt små rulleskøjte-tricks på selve gaden. Man kan som tilskuer også selv få lejlighed til at prøve at køre på rulleskøjter. Det sker i workshop-delen af streetshowet, der arrangeres i et samarbejde mellem Subway Club og Grenaa FC.
På disse kanter vil man endvidere kunne opleve en rigtig gammeldags smedie i funktion. Den gamle smedie på adressen Smedestræde 2 vil være åben for publikum. Seniorer fra Dansk Metal vil tænde op i essen og demonstrere rigtig gammeldags smedearbejde. Der vil kunne købes kaffe i gården. Smedien vil være åben under hele Open by Night-arrangementet.
På opvisnings-siden vil man i øvrigt også kunne opleve en opvisning i lydighedsprogram fra Dansk Politihundeforening. Det foregår ved rådhustorvet i tidsrummet mellem kl. 19.00 - 19.30.
Syv draculaer og tivoli på Torvet
»Kom til Open by Night og mød Blodbankens draculaer!«. Sådan lyder opfordringen igen i år fra Blodbanken og Bloddonorerne fra Grenaa Centralsygehus. Man gentager med andre ord succes'en fra sidste år. Faktisk kan man møde ikke færre end 7 draculaer på Torvet i Grenaa lige i nærheden af Peter Brandes skulpturen »Ofrende«, som Djurslands Bank forærede Grenaa Kommune i jubilæumsgave i forbindelse med 550 års jubilæet som købstad i 1995. Ved denne stand vil de syv draculaer forsøge at overbevise forbipasserende Open by Night-gæster om, at de bør melde sig under »de blodrøde faner«. Alle sunde og raske personer mellem 18 og 60 år kan have draculaernes interesse. På grund af den noget uhyggelige påklædning har man bestemt, at det nok er bedst at lokke med lidt mundgodt til store såvel som små kommende donorer.
- Vi håber at hugge tæ...hænderne i rigtigt mange nye, siger de syv draculaer samstemmende.
Men det vil ikke være bloddryppende uhygge altsammen. Rundt omkring i midtbyen vil der være opstillet en lang række forskellige børnetivoli-aktiviteter såsom karrusel, motorcykelbane, vippedyr, fiskedam, hoppepude, tombola med mere.
The Phil-harmonic Orchestra er garant for et forrygende liveshow
Idet formanden for Voksen- og Fritidsudvalget i Grenaa Kommune, 2. viceborgmester Erik Hoberg, har budt velkommen og derved åbnet det tredje Open by Night-arrangement i Grenaa fredag den 4. juni klokken 19.00, går Danmarks største Phil Collins og Genesis Jam-orkester, The Phil-hamonic Orchestra, på scenen på Torvet. Der bliver trængsel på scenevognen, da der er tale om et 12-mands-orkester med et repertoire bestående udelukkende af de bedste sange fra Phil Collins' soloprojekter, plus fra hans tid i verdensnavnet Genesis. Der bliver således leveret eviggrønne pop/rock hits såsom »In The Air Tonight«, »Easy Lover«, »Land of Confusion«, »Invisible Touch«, »Sussudio« med flere.
Orkestret garanterer et forrygende liveshow som har trukket fulde huse på gymnasier, universiteter, handelsskoler samt diverse spillesteder, hvor det har givet koncerter. The Phil-harmonic Orchestra er opstået på baggrund af forskellige musikalske projekter i det forgangne år. Deres optræden på Torvet sker i tidsrummet mellem klokken 19.00 og 21.00.
Derefter går et kendt lokalt band på scenen på Torvet i form af Blue Soil. Der bliver tale om en minimeret kvartet, der leverer en totalt unplugged koncert, hvor hyggen er sat i højsædet og forstærkerne skruet ned til at absolut minimum. Blue Soil spiller egne fortolkninger af kendte klassikere og nyere materiale indenfor blues-rock-genren. Publikum vil således kunne lytte til materiale fra kunstnere som Stevie Ray Vaughan, Robben Ford, Buddy Guy og The Hoax med flere.
Blue Soil består af Steen Møller på guitar og vokal, Thomas Vahle på bas, Vilhelm Vahle på orgel og Klaus Mygind på trommer.
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2000