12-04-1999 |
|
GBK's førstehold i Jyllandsserien har undgået nedrykning |
![]() |
Efter en lidt uheldig indsats på udebane mod Ikast, som vandt 7-6, lykkedes det i forrige weekend for Grenaa Badminton Klubs 1. hold i Jyllandsserien, i sæsonens sidste kamp at sikre sin forbliven i rækken. Det skete med en sejr på 9-4 over Beder-Malling på hjemmebane i Østre Hallen i Grenaa. Selv om GBK i den omvendte kamp på udebane havde sejret 8-5, så blev det ikke desto mindre en uhyre spændende holdkamp. Efter en lidt nervøs Grenaa-start, havde BMI, som var opsat på at få point med sig hjem, bragt sig foran med 3-1. Kun mixdoublen Mona Dethlefsen/Kaj Brøgger havde på daværende tidspunkt formået at vinde en kamp.
Søren Worm spillede påny en spændende 1. herresingle, som dog blev tabt i en meget tæt 3-sæts kamp. De øvrige herresingler blev alle vundet af Grenaa i to sæt, så stillingen efter anden runde var 4-4. De to damedoubler blev rene gysere, men konstellationerne Betina Christensen/Mona Dethlefsen og Martina Brandt/Tina Bjerre kæmpede sig trods modgang undervejs til nogle flotte og meget vigtige sejre. Begge par måtte ud i et tredje sæt, der sluttede med de tætte cifre 15-13 i GBK'ernes favør i begge tilfælde.
Med stillingen 6-4 til Grenaa havde pigerne taget nerven ud af kampen, idet 6 sejre udløste det ene kamppoint, der skulle til for at sikre GBK's forbliven i Jyllandsserien. De afsluttende herredoubler blev således alle vundet af Grenaa i to sæt uden yderligere nerve og dramatik. Dermed har har holdets 1. herredouble Søren Worm /Søren Nørsten vundet ni kampe i træk. De øvrige deltagere på holdet; Tonni Jørgensen, Jes Kjeldgaard og Kim Buhl Christensen, sluttede også sæsonen af med godt spil. Fidustrolden blev vundet af den ukulige fighter Kaj Brøgger.
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2000